DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Wszechnica Biebrzańska

Autor:
Źródło:
Data: 2006-03-25


Wędrując biebrzańskimi szlakami spotykamy drewniane chaty, stodoły z polnego kamienia, charakterystyczne krzyże i kapliczki – harmonijnie wkomponowane w przyrodę i krajobraz. O zachowanych śladach dawnej kultury materialnej w Dolinie Biebrzy rozmawiali uczestnicy XIX spotkania Wszechnicy Biebrzańskiej w dniach 18-19 marca 2006 w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Rozległe, dzikie i niedostępne Bagna Biebrzańskie stanowiły od wieków obszar pograniczny, rozdzielający początkowo terytoria plemienne, później narody, kultury i państwa. Biebrza była rzeką graniczną.
Dopiero około pięciuset lat temu osadnicy z Rusi, Litwy i Mazowsza zaczęli osiedlać się na obrzeżach doliny, zakładać osady, zamieniać skrawki bagien na łąki kośne i pastwiska. Przenikały się wyznania, języki, zwyczaje. Wynikająca stąd różnorodność stanowi obecnie największy walor kulturowy Doliny Biebrzy.

Ochrona dziedzictwa kulturowego jest równie ważna jak ochrona przyrody. Razem stanowią wielką atrakcją turystyczną - przykładem może być znana na cała Europę Dolina Biebrzy. - mówi Małgorzata Znaniecka z WWF.
Poznanie najbliższych nam zabytków oraz przejawów kultury niematerialnej, ich piękna i niepowtarzalności to jeden z najważniejszych sposobów kształtowania naszej tożsamości kulturowej. – dodaje Elżbieta Konopka ze Stowarzyszenia Ekoturystycznego "Biebrza Koneserom".
Dlatego w pierwszym dniu Wszechnicy (w sobotę) odbyły wykłady o drewnianej architekturze, wiatrakach, młynach, najstarszych świątyniach, o gwarach i wielowyznaniowości.
W drugim, terenowym dniu Wszechnicy (w niedzielę) organizatorzy umożliwili chętnym obejrzenie wielu z omówionych wcześniej zabytków, zapraszając na wycieczkę autokarową w okolice Sztabina.

WWF


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz