DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Policja zamknęła mafijną fabrykę mebli

Autor:
Źródło:
Data: 2006-03-25


Ożarowscy gangsterzy założyli sieć firm meblarskich, dzięki której wyłudzili towary za pięć milionów złotych.

Na trop szajki meblarzy wpadli policjanci częstochowskiego CBŚ, rozpracowujący gang Adama D. ps. Młody Wańka (syna jednego z założycieli gangu pruszkowskiego) i Pawła B. ps. Bedzio.
Mafiosi założyli kilkadziesiąt fikcyjnych spółek, porzez które wyłudzali towar od producentów lub hurtowników. Gangsterzy działali ma Mazowszu, w woj. łódzkim, na Śląsku i w woj. podkarpackim. W tym ostatnim uruchomili nawet konsorcjum producentów mebli. W Rzeszowie i okolicach stworzyli sieć firm słupów, które rejestrowano na podstawionych ludzi, a kupowano materiały meblarskie od producentów i hurtowników na odroczony termin płatności.

­ Za dostawy nie płacono. Towar odsprzedawano tylko na papierze legalnie działającym firmom meblarskim, które należały do gangsterów. I taki towar sprzedawano klientom w kraju i za granicą ­ mówi Andrzej Gąska, rzecznik śląskiej policji.
Gangsterzy byli pazerni, bo zyski ze sprzedaży mebli zwiększali, odbierając zwrot podatku VAT za meble sprzedane np. w Rosji, Azerbejdżanie i na Ukrainie. W ciągu kilku lat wyłudzili towarów za ponad pięć milionów zł.
W czasie obławy na gangsterów, przeprowadzonej w ub. tygodniu, ujęto ośmiu „meblarzy”. Policjanci zabezpieczyli u nich dobra za milion zł. Ustalono, że znaczna część zysków z przestępstw gospodarczych przeznaczono na kryminalne biznesy.
­ Za zarobione pieniądze wyposażyli laboratorium do produkcji amfetaminy, kupili koncesję na obrót paliwami – mówi nam jeden z oficerów Centralnego Biura Śledczego. Według informacji Życia Warszawy, grupa ożarowska planowała także wielką operację wyłudzania kredytów z banków. Zatrudniła nawet specjalistę od tego rodzaju oszustw. Transakcji nie sfinalizowano, bo bandziorów ujęła policja.
Część zysków trafiała także na fundusz pomocy uwięzionym bossom mafii pruszkowskiej, którzy zza krat sprawowali patronat nad operacjami gospodarczymi gangu.

RAFAŁ PASZTELAŃSKI ŻYCIE WARSZAWY


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz