DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

GŁOWICE FREZARSKIE DO PRODUKCJI SYSTEMÓW DRZWI DREWNIANYCH I FUTRYN

Autor: opr. Jacek Rosada
Źródło: IBERUS POLSKA
Data: 2006-03-16


Firma Iberus Polska, która posiada w swojej ofercie standardowe rozwiązania głowic z wymiennymi płytkami, zajmuje się również projektowaniem profili narzędzi do całej stolarki otworowej (okna, drzwi i futryny) wg życzeń i potrzeb klienta (na indywidualne zamówienie)


Ciekawą propozycją tej firmy są rozwiązania głowic (profile) już sprawdzone przez wielu producentów drzwi wewnętrznych i zewnętrznych w Polsce i w innych krajach europejskich do prostych frezarek jak i czterostronnych obrabiarek.
Duża zaleta zestawów narzędzi do produkcji np. drzwi wewnętrznych jest ich prostota w doborze i obsłudze i pomysłowość konstrukcji, a także odpowiednio dobrane konstrukcje profili. Standardowe profile drzwiowe pokazano na rys. nr 1 i 2.

Standardowe profile drzwiowe
fot.: IBERUS
Standardowe profile drzwiowe
fot.: IBERUS

 

Każdy zestaw głowic (rys 3) składa się z 6 szt. tzw. „talerzy-głowic” skręconych ze sobą na tulejach wraz z podkładkami regulującymi grubość frezowanego ramiaka. W skład zestawu standardowego wchodzą:
- 4 „talerze – głowice” regulujące grubość frezowanego ramiaka pionowego od 35-50mm
- 2 „talerze – głowice” regulujące grubość frezowanego ramiaka poziomego od 35-50mm
Grubość frezowanego ramiaka regulujemy za pomocą dostarczonych (wg życzenia klienta) podkładek dystansowych, które znajdują się miedzy każdym „talerzem-glowicą”. Całość konstrukcji głowic jest łatwa w montażu i ich demontażu potrzebnych do ustawienia żądanej grubości ramiaka.
Szerokość czopu w ramiaku poziomym wynosi od 14 do 70mm. Istnieje również możliwość wykonania głowic na dłuższy czop do drzwi o konstrukcji na tzw. „przelot”.
Przy produkcji drzwi łukowych stosuje się dodatkowe łożysko dołączone do zestawu jako oparcie przy prowadzonym materiale.
Wszystkie talerze-glowice wyposażone są w płytki wymienne HM wraz z podcinaczami w celu dokładnego i precyzyjnego wybrania-frezowania. Klient decydując się na zestaw może dodatkowo wybrać jedna z dwóch opcji regulacji samego wybrania środkowego np. pod szybę 5-9mm bądź pod płycinę 8-15mm (rys 3)
Jeśli natomiast istnieje potrzeba frezowania ramiaka pionowego i poziomego pod tzw. „odcięcie listwy przyszybowej” należy wymienić w zestawie tylko po jednym „talerzu-glowicy” bądź zamówić od razu gotowy zestaw przystosowany to tej operacji. (rys. 4).

Rys. 3
fot.: IBERUS
Rys. 4
fot.: IBERUS

Dodatkową możliwość jako uzupełnienie zestawów mogą stanowić talerze-glowice do wykonywania fazy na ramiaku pionowym i poziomym. Jest to bardzo przydatne przy produkcji drzwi, w których po pewnym czasie eksploatacji powstają widoczne szpary i mikropęknięcia miedzy ramiakiem poziomym i pionowym. W standardzie firmy są trzy rodzaje faz – faza na 45 stopni, promień R2 i R3. (rys 5)

Rys. 5
fot.: IBERUS
Rys. 6
fot.: IBERUS


Ciekawa propozycja firmy są także głowice do produkcji drzwi wewnętrznych o konstrukcji ze szprosami pod szybę lub płycinę. Grupa przedstawionych głowic (rys. 6) przystosowana jest do szprosów z tzw. odcięciem listwy. Uzupełnieniem opisanych wcześniej profili standardowych są profile tzw. zaokrąglone o różnym promieniu R (rys 7)

Rys. 7
fot.: IBERUS
Rys. 8
fot.: IBERUS

Jako wypełnienie przy produkcji drzwi drewnianych można zastosować szereg różnych profili płycin drzwiowych. Iberus posiada cala gamę narzędzi - głowic do wykonywania tego typu elementu.

FUTRYNY
W systemach drzwiowych ważna role odgrywa konstrukcja futryn, jako właściwe dopasowanie do ściany budynku i skrzydła drzwi. W wielu sytuacjach przy osadzaniu futryn drzwiowych w budynkach istnieje problem nierówności ścian, co znacznie utrudnia poprawne zamontowanie całego zestawu drzwi. Iberus proponuje grupę głowic do produkcji regulowanych opasek futryn, co znacznie ułatwia późniejszy poprawny montaż stolarki nawet przy dużych nierównościach w budynku.

Rys. 9
IBERUS
Rys. 10
fot.: IBERUS


Podstawowe profile futryn przedstawia rys 8. Oczywiście, firma jest w stanie wykonać zestaw narzędzi na indywidualne zamówienie Głowice frezarskie na „wpusty i wypusty” i sposób łączenia elementów futryny, a także specjalny frez wybierający „rowek” pod uszczelkę o szerokości 5mm pokazano na rys 9.
Standardowa szerokość wszystkich razem wpustów (futryny) wynosi 150mm i jest wykonywana przez 5 głowic skręconych wspólnie na jednej tulei i oddzielonych od siebie podkładkami dystansowymi o tej samej grubości.
Szerokość jednego wpustu i odległość głowic od siebie jest równa i wynosi 15,6mm. Zestaw można także regulować do potrzeb indywidualnych montując bądź demontując glowice-talerze do zadanej szerokości. Wszystkie głowice wyposażone są w płytki HM proste standardowe, a także płytki podcinające.

Oprócz wszystkich podanych powyżej rozwiązań przy produkcji drzwi na frezarkach dolnowrzecionowych i obrabiarkach czterostronnych firma Iberus produkuje cala gamę podobnych rozwiązań narzędzi do centrów obróbczych CNC.

fot.: IBERUS fot.: IBERUS
fot.: IBERUS fot.: IBERUS

  
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz