DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Plaga leśnych złodziei w Bolesławowie

Dziennik Bałtycki

Autor:
Źródło: Dziennik Bałtycki
Data: 2006-03-14


Giną drzewa z państwowego lasu w okolicach Bolesławowa, a dokładnie na odcinku od jeziora Trzciniec do nasypu kolejowego w kierunku jeziora Borówno Małe. Nieznani sprawcy dokonują nielegalnych wyrębów. Jak mówi Krzysztof Gołuński, sołtys Bolesławowa, problem kradzieży drzew w okolicach ich wsi istnieje nie od dziś.

- Niestety z roku na rok drzew z lasu ginie więcej - stwierdza Krzysztof Gołuński. - Najczęściej giną młode drzewa, których średnica wynosi około 20 centymetrów. Kradzieże to niestety wynik biedy.
Z lasu giną najczęściej buki, ale zdarza się również, że pień zostaje po młodym dębie. Pni po ściętych drzewach w okolicach wioski doliczyć się można kilkudziesięciu. Złodzieje pozostawiają je na wysokości nawet pół metra.

- Wiadomo, że żaden leśnik nie zostawiłby pnia na tak dużej wysokości - mówi sołtys. - Po tym co się dzieje w lasach, dochodzę do wniosku, że trzeba je bardziej kontrolować.
Co na to Nadleśnictwo w Starogardzie Gd., do którego należy część lasu w okolicach Bolesławowa?

- Na tym terenie często prowadzone są patrole straży leśnej - twierdzi Andrzej Schleser, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Starogard Gd. - Prowadzone są również patrole mieszane, czyli wspólnie z funkcjonariuszami policji. Tereny leśne monitorowane są też przez leśniczych i podleśniczych.

Tylko w ubiegłym roku odnotowali oni 30 przypadków kradzieży drzewa z terenu starogardzkiego nadleśnictwa. Łącznie z lasów skradziono aż 68 metrów sześciennych drzewa. Ludzie najczęściej kradną poukładane pocięte drzewo, które jest już wyrobione przez naszych pracowników.
Andrzej Schleser w rozmowie z nami przyznał, że w okolicach wsi zostaną wzmożone patrole, by w ten sposób uniknąć kolejnych kradzieży.

info. Dziennik Bałtycki (http://www.dziennikbaltycki.pl)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz