DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Barlinek rozszerza ofertę oklein egzotycznych

Barlinek SA

Autor:
Źródło: Barlinek SA
Data: 2004-11-26


Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Barlinek S.A. rozszerza ofertę oklein o kolejne dwa gatunki afrykańskie doussie i iroko. Firma potwierdza w ten sposób swoją pozycję jednego z czołowych producentów fornirów naturalnych szczycąc się najbardziej różnorodnym asortymentem oklein na rynku krajowym.

Okleina doussieOkleina doussie

Choć Barlinek ma w swojej stałej ofercie około pięćdziesięciu wzorów oklein, od ponad dwóch lat stopniowo wprowadza nowe z drzew egzotycznych. Poszerzanie asortymentu jest wynikiem rosnącego zapotrzebowania na oryginalne wzory i barwy w aranżacjach wnętrz w kraju i za granicą, gdzie kierowana jest część produkcji. Uznanie w meblarstwie i rzemiośle artystycznym zdobyły już czereśnia, orzech amerykański i klon kanadyjski. W 2003 roku, firma wprowadziła całą serię oklein z gatunków afrykańskich o wyjątkowych walorach dekoracyjnych, tj: anegre, bubinga, dibetou, mutenya, sapella, padouk oraz wenge. Tegoroczny debiut oklein doussie oraz iroko stanowi kontynuację konsekwentnego rozszerzania oferty.

Drewno doussie pozyskiwane jest z zachodniej i środkowej Afryki. Cechuje je piękna kolorystyka – miodowo-brązowa lub pomarańczowo-złota – i wyraźny rysunek słojów. Doussie należy do gatunków twardych, o bardzo wysokiej naturalnej odporności na kwasy, wodę oraz gnicie. Drewno jest łatwe w obróbce, lekkie do cięcia i skrawania, dobrze się skleja i lakieruje wszystkimi lakierami stosowanymi w przemyśle meblarskim i stolarki drzwiowej oraz jest odporne na działanie chemikaliów. Okleina doussie oferowana jest w grubości 0,6 mm, z przeznaczeniem do meblarstwa, w klasach jakości I-III.

Iroko występuje w zachodniej, środkowej oraz wschodniej Afryce. Ciekawa struktura, kolor i podobieństwo do drewna teakowego sprawiają, że jest to gatunek bardzo poszukiwany. Iroko jest drewnem zróżnicowanym kolorystycznie, począwszy od koloru miodowego, przechodzi w oliwkowy aż do czekoladowego brązu. Właściwości techniczne surowca są wysokie. Drewno jest twarde, odporne na działanie wody, o dużej naturalnej trwałości. Podobnie jak doussie, jest łatwe w obróbce, lekkie do cięcia i skrawania, dobrze się skleja i lakieruje wszystkimi lakierami stosowanymi w przemyśle meblarskim oraz stolarki drzwiowej. Charakteryzuje je wysoka światłoczułość. W asortymencie Barlinek S.A. oferowana jest okleina iroko, z przeznaczeniem do meblarstwa, o grubości 0,6 mm, w klasach jakości I-III.

Tradycje wytwarzania oklein w Barlinku sięgają lat 70-tych. Produkcja odbywa się zgodnie ze standardami wymaganymi przez największych europejskich odbiorców fornirów naturalnych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Cyfrowo sterowane doły warzelniane i specjalnie opracowane programy warzenia pryzm okleinowych, gwarantują utrzymanie stałej, jednolitej kolorystyki fornirów w obrębie danego gatunku, a także dostosowywanie produktu pod indywidualne zamówienie klienta. Dzięki zaawansowanym technikom skrawania, wytwarzane są płaty bardzo cienkie i elastyczne, co pozwala na uzyskanie materiału równie łatwego w obróbce jak papier czy tkanina. Elektroniczny system pomiaru i etykietowania ułatwia pracę odbiorcom hurtowym. Firma przywiązuje dużą wagę do tego, aby stosowane technologie i gotowe wyroby nie ubożyły środowiska naturalnego, czego wyrazem jest przyznanie jej prestiżowego certyfikatu Forest Stewardship Council (FSC). Certyfikat FSC jest świadectwem, że produkty Barlinek S.A. powstały wyłącznie z surowca pochodzącego z planowanych wycinek, zgodnie z prawem i normami ochrony środowiska. Miesięczna produkcja zakładu Barlinek S.A. wynosi około 1 mln m2.

Barlinek rozszerza ofertę oklein egzotycznych (Zdjęcia: 2)

Okleina doussieOkleina iroko

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz