DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

FAM TO SA zwiększy udziały

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2004-11-24


Zarząd spółki FAM Technika Odlewnicza SA zapowiada zwiększenie udziałów w spółce. Spółka podtrzymała skorygowane wcześniej prognozy finansowe na 2004 rok - poinformowali przedstawiciele spółki podczas środowego spotkania z dziennikarzami.<

Zdaniem przedstawicieli zarządu obecny kurs akcji spółki nie odzwierciedla rzeczywistej wartości przedsiębiorstwa. W środę na zamknięciu akcje spółki po wzroście o 3,31% kosztowały 12,5 zł. Cena emisyjna akcji wynosiła 17 zł. "Kurs akcji odbiega od ceny emisyjnej.

- "Naszym zdaniem nie odzwierciedla on wartości przedsiębiorstwa. Nie wiemy kto jest stroną podażową" - powiedział Mirosław Kalicki, powołany we wtorek, prezes spółki. "Nikt z członków zarządu nie sprzedaje swoich akcji. Chcemy nawet zwiększyć swoje zaangażowanie w firmie" - dodał. Prezes Kalicki wraz ze swoją spółką zależną posiada 20,7%. udziału w kapitale akcyjnym FAM Technika Odlewnicza.

- "W najbliższym czasie wystąpię do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o zgodę na przekroczenie kolejnych progów w akcjonariacie spółki" - powiedział Kalicki.

Kalicki podtrzymał wcześniejsze prognozy wyników spółki na ten rok. Spółka planuje uzyskać w 2004 roku 55,99 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 3,62 mln zł zysku netto. Wcześniejsze prognozy zarządu mówiły o 62,2 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 4,1 mln zł zysku netto. Po trzech kwartałach 2004 roku spółka osiągnęła 2,2 mln zł zysku netto oraz 41,4 mln zł przychodów ze sprzedaży.

- "Zmiany kursów walutowych oraz zmiany cen na rynku surowcowym spowodowały, że zmieniły się założenia naszych wcześniejszych kalkulacji i w rezultacie musieliśmy nieznacznie skorygować nasze wcześniejsze prognozy na 2004" - powiedział Kalicki. W 2003 roku FAM osiągnął 4 mln zysku netto, przy przychodach w wysokości 49,6 mln zł. Spółka rozważa przeznaczenie części środków na skup własnych akcji. Ewentualna uchwała upoważniająca zarząd do takich działań zostałaby podjęta na WZA 10 stycznia. "Skup akcji własnych w celu ich umorzenia ograniczyłby spadki kursu i byłoby elementem ochrony naszych akcjonariuszy.

- "Na taki fundusz potrzebowalibyśmy około 0,5 mln zł, choć jeszcze nie jest przesądzone, czy taki fundusz rzeczywiście będzie potrzeba utworzyć" - powiedział Kalicki. Spółka kontynuuje restrukturyzację kosztową. Jednocześnie prowadzi działania zmierzające do uniezależnienia się od rynku krajowego.

- "Realizujemy strategię wchodzenia na rynki eksportowe. Obecnie wchodzimy do Francji i Hiszpanii" - powiedział Janusz Michalak, wiceprezes spółki. "Obecnie spadek kursu euro i dolara odbiera nam korzyści związane ze zwiększeniem eksportu na rynki wschodnie i zachodnie, jednak cały czas utrzymujemy wysoką dynamikę wzrostu eksportu i takie działanie uznajemy za słuszne" - dodał.

W 2005 roku FAM Technika Odlewnicza może rozszerzyć działalność handlową.

- "Obecnie prowadzimy rozmowy w celu wykorzystania tańszych źródeł zakupów w Chinach, co między innymi pozwoli nam wzmocnić w przyszłym roku naszą sieć handlową" - powiedział Michalak. Zdaniem przedstawicieli zarządu 2005 rok może przynieść poprawę koniunktury na rynku krajowym.

- "Obecne ożywienie w budownictwie dotyczy głównie prac konstrukcyjnych, ale oczekujemy, że od kwietnia nastąpi poprawa także w sferze prac wykończeniowych, co będzie miało wpływ na nasze wyniki" - powiedział Kalicki. Spółka, zgodnie z celami emisyjnymi, planuje akwizycje podmiotów z branży.

- "Prowadzimy zaawansowane rozmowy z trzema podmiotami - jeden ma mniejsze przychody od nas, jeden porównywalne a jeden dwukrotnie większe" - powiedział Kalicki. "Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się dzięki przeprowadzonym akwizycyjom wejść na inny poziom kwotowania i z małej spółki stać się spółką średnią" - dodał. Spółka zgodnie ze wcześniejszymi deklaracjami na dywidendę przeznaczy połowę zysku netto. "Pytaniem pozostaje czy będzie to połowa według wcześniejszych prognoz, czy połowa z zysku rzeczywiście osiągniętego" - powiedział Kalicki. "Moim zdaniem żeby być w porządku wobec akcjonariuszy powinniśmy przeznaczyć na dywidendę połowę wartości wcześniej prognozowanej" - dodał. Spółka specjalizuje się w produkcji odlewów z metali lekkich i nieżelaznych, produkuje akcesoria meblowe (zawiasy, uchwyty, klamki drzwiowe i okienne), chce także rozpocząć produkcję na potrzeby innych branż, jak przemysł elektroniczny czy motoryzacja. Zatrudnia około 550 osób.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz