/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Metsä Tissue przejmuje Tento a.s.

Metsä Tissue

Autor:
Źródło: Metsä Tissue
Data: 2006-03-07


Metsä Tissue przejmuje Tento a.s. i zostaje liderem rynku Europy Środkowej i Wschodniej.

Metsä Tissue, firma należąca do grupy Metsäliitto, zawarła umowę przejęcia w całości spółki Tento a.s., lidera produkcji papieru higienicznego na Słowacji. Przejęcie musi zostać zatwierdzone przez organy nadzoru nad konkurencją.

"Produkcja papierów higienicznych to jedna z najważniejszych dziedzin działalności grupy Metsäliitto, dlatego cieszy nas zawarcie tej umowy” – mówi Kari Jordan, prezes grupy Metsäliitto i przewodniczący Rady Dyrektorów Metsä Tissue.

Mikko Helander, prezes Metsä Tissue, potwierdza: „Przejęcie wzmocni pozycję Metsä Tissue w Europie. Wiedza spółki Tento o lokalnym rynku i efektywny proces produkcji w połączeniu z działalnością naszych zakładów w Polsce spowodują, wzmocnienie pozycji Metsä Tissue w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Razem jeszcze lepiej obsłużymy naszych klientów”.

„Cieszą mnie postępy, których spółka Tento dokonała w ciągu ostatnich pięciu lat. Podnieśliśmy efektywność i jakość naszych produktów” – mówi Jozef Antošík, prezes Tento. „Bogatsze zasoby udostępnione spółce Tento przez Metsä Tissue umożliwią kontynuację rozwoju na szybko rosnących rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Jestem bardzo zadowolony z tego, że mogę pomóc w rozwoju firmy Metsä Tissue na szybko zmieniającym się europejskim rynku papieru higienicznego moim 25-letnim doświadczeniem”.

Po zatwierdzeniu transakcji Jozef Antošík będzie właścicielem 15% akcji Metsä Tissue, dzięki czemu stanie się drugim co do wielkości akcjonariuszem firmy po Metsäliitto. Będzie też członkiem Rady Dyrektorów Metsä Tissue.
Rynek Europy Środkowo-Wschodniej to około 150 mln konsumentów zużywających prawie 700.000 ton papieru higienicznego rocznie. Roczne zużycie na osobę wynosi 3-7 kg i będzie rosło, ponieważ poziom życia rośnie to o 5-10% rocznie, czyli znacznie szybciej niż w Europie Zachodniej.

Tento jest jednym z liderów produkcji papieru higienicznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Najważniejsze produkty tej firmy to papier toaletowy, ręczniki kuchenne i chusteczki. Marka Tento dominuje na słowackim i czeskim rynku papieru higienicznego. Siedziba firmy i zakład produkcyjny mieszczą się w Žilinie na północy Słowacji. Obroty Tento wynoszą 90 mln euro. Firma zatrudnia 600 osób.

Metsä Tissue jest głównym dostawcą produktów z papieru higienicznego dla gospodarstw domowych i dużych konsumentów w Europie. Firma ta działa na rynku Europy Środkowo-Wschodniej od 1997 r., kiedy rozpoczęła produkcję w Polsce. Obecnie jest liderem rynku tego kraju. Metsä Tissue jest też największym na świecie producentem wyrobów z papieru kuchennego. Marki tej firmy to Lambi, Serla, Mola i Katrin. Zatrudnia ona 3000 osób w dziewięciu fabrykach w Niemczech, Finlandii, Szwecji i Polsce. Obroty Metsä Tissue wynoszą 700 mln euro. Firma należy do grupy Metsäliitto.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz