DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Forte: Oszczędności i zwolnienia

Rzeczpospolita

Autor: j.ca.
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2006-03-01


Fabryki Mebli Forte w Ostrowi Mazowieckiej szykują się do przejęcia dwóch spółek zależnych: producenta mebli Furnel w Hajnówce i Białostockich Fabryk Mebli.

Forte ma obecnie siedem fabryk: pięć w Polsce (w Ostrowi Mazowieckiej, Suwałkach, Białymstoku, Hajnówce i Przemyślu), jedną na Ukrainie i jedną w Rosji. Przejęcie białostockich zakładów i spółki Furnel pozwoli skupić decyzje związane z produkcją grupy Forte w Polsce w jednym ręku. Zamiast trzech zarządów (3-osobowego w BFM i 4-osobowego w Furnelu) powstanie jeden. Połączenie spółek powinno też poprawić rentowność fabryk Grupy Forte. - Przejęcie powinno nastąpić pod koniec trzeciego kwartału tego roku - mówi "Rz" Maciej Formanowicz, prezes Forte. Fuzja nastąpi przez przeniesienie całego majątku spółek zależnych do Fabryk Mebli Forte.

BFM produkuje meble mieszkaniowe i biurowe, zatrudnia 300 osób. Furnel natomiast ma dwie fabryki: w Hajnówce i Przemyślu. Zakład w Hajnówce wytwarza meble z drewna litego i oklein naturalnych oraz meble tapicerowane. Fabryka w Przemyślu - meble mieszkaniowe, biurowe i hotelowe z płyty wiórowej foliowanej. We wrześniu ubiegłego roku w zakładzie w Hajnówce została wybudowana nowa hala produkcyjna o powierzchni 18 tys. mkw., zamontowano też nowe linie produkcyjne. Inwestycje pochłonęły ok. 30 mln zł. Furnel zatrudnia 1000 osób.

Forte spodziewa się, że połączenie firm przyniesie znaczne oszczędności. - Szacujemy, że będzie to co najmniej kilka milionów złotych w skali roku - mówi Formanowicz. Uda się to zrobić m.in. dzięki redukcji zatrudnienia. W ciągu 1,5 roku pracę w Grupie Forte straci ok. 500 osób.

Grupa Forte ma obecnie czternaście spółek handlowych i produkcyjnych. Firmy produkcyjne zlokalizowane są w Polsce i na Wschodzie. Handlowe zaś w Europie Zachodniej, m.in. we Francji, Hiszpanii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. W 2005 roku Grupie Forte nie udało się osiągnąć prognozowanego zysku netto, zabrakło 2,2 mln zł. Zarząd spółki przewiduje, że w 2006 roku uda jej się przekroczyć 500 mln zł przychodów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz