DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Submisja w RDLP Krosno rozstrzygnięta

Lasy Państwowe

Autor: Edward Marszałek
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2006-02-28


24 lutego - tradycyjnie już, w ostatni piątek tego miesiąca – w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów nastąpiło rozstrzygnięcie największego w Polsce i jednego z największych w Europie przetargu na drewno cenne. Efektem VII Submisji Drewna Cennego w RDLP Krosno jest m.in. nowy rekord Polski w cenie drewna.

fot. Lasy Państwowefot. Lasy Państwowe

Drewno na submisję wybierane jest spośród pozyskanego w toku normalnych zabiegów pielęgnacyjnych w drzewostanach i gromadzone na 4 składach w: Czudcu, Oleszycach, Uhercach i Załużu. Przez cały tydzień nabywcy mają prawo oglądania wystawionych sztuk i przygotowania oferty która składają do rana w dniu rozstrzygnięcia przetargu. Całość operacji związanych z wyborem nabywcy przeprowadzana jest przy użyciu systemu informatycznego. Program komputerowy, opracowany przez Jacka Charchuta, pracownika Nadleśnictwa Strzyżów, pozwala szybko i sprawnie wybierać oferty, podsumowuje wyniki w dowolnym układzie tabelarycznym, daje kupującym i sprzedającym pełną informację o przetargu, przygotowuje umowy sprzedaży i faktury za zakupione drewno.

W tym roku o prawo zakupu 2426 metrów sześciennych drewna ubiegało się aż 26 firm. Większość z nich to krajowi producenci okleiny, ale byli również kupcy z Austrii, Estonii, Niemiec, Słowacji i – po raz pierwszy – z Japonii. Sprzedano ponad 90 % wystawionego drewna, osiągając średnią cenę 1068 złotych za metr sześcienny. Najwięcej wystawiono do sprzedaży drewna bukowego – 1450 metrów sześciennych. Wciąż ogromnym zainteresowaniem cieszy się bieszczadzki jawor, który osiągnął cenę średnią 1935 złotych. Sprzedano go 388 metrów sześciennych. W tym roku zanotowano nowy rekord cenowy na drewno. Za kłodę jaworu pozyskanego w Nadleśnictwie Bircza niemiecka firma okleiniarska zaoferowała 27 072 złotych za metr sześcienny, co jest nowym rekordem Polski w cenie drewna.

- Osiągnięta na submisji cena średnia jest wyższa od ubiegłorocznej o ponad 100 złotych. Biorąc pod uwagę spadek kursu euro i zmieniającą się sytuację na rynku drzewnym, trzeba ją uznać za bardzo duży sukces – mówi Jan Kraczek, dyrektor RDLP w Krośnie. – Godnym odnotowania jest fakt, że w tegorocznej submisji po raz pierwszy wzięli udział goście spoza Europy. Japoński przedsiębiorca Takano Kimpara, prezes firmy KIMPARA & CO., LTD z Shizuoka zakupił bieszczadzkie buki i jawory, na okleinę i ekskluzywne elementy wyposażenia jachtów i samochodów.

Tegoroczny przetarg miał nie tylko handlowy wymiar. Goście zwiedzili Sanok, gdzie największym ich zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja ikon i malarstwa Zdzisława Beksińskiego w miejscowym muzeum. Leśnicy wykorzystują w ten sposób submisję do promocji naszego regionu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz