DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

BHP: Urazy czaszki i twarzy

DRWAL 3/06 - Pierwsza pomoc

Autor: Krzysztof Woźniak, rys. J. Budzicz
Źródło: DRWAL 3/06 - Pierwsza pomoc
Data: 2006-02-27


Trudno jest oszacować rozległość urazu czaszki lub twarzy, bez doświadczenia i specjalistycznego sprzętu. Kiedy przyglądamy się poszkodowanemu jeszcze na miejscu wypadku, przecięta skóra obficie krwawi, przez co może się wydawać, że uraz jest poważniejszy, niż w rzeczywistości.

Lekkie zranienia łatwo się goją pod warunkiem, że zostaną dobrze opatrzone i nie dojdzie do zakażenia. Tymczasem groźniejsze urazy - położonych głębiej struktur anatomicznych - mogą być trudniejsze do zauważenia. Tkanka mózgowa może ulec uszkodzeniu, mimo że nie widać przecięcia skóry głowy czy pęknięcia pokrywy czaszki.

Jak w takim razie rozpoznać, czy ofiara wypadku jest poważnie poszkodowana? Krwawienie czy wyciekanie surowiczo-krwistej wydzieliny z nosa lub ucha jest poważnym ostrzeżeniem. Między jamą czaszki a uchem środkowym lub zatokami mogło wówczas powstać bezpośrednie połączenie. Ranny, u którego widzimy takie objawy, prawdopodobnie ma złamaną podstawę czaszki. To poważny uraz, często prowadzący do śmierci.

Czy poszkodowany stracił przytomność lub miał nietypowe objawy neurologiczne? Nie należy lekceważyć nawet krótkiej, kilku sekundowej utraty przytomności w czasie, czy bezpośrednio po wypadku. Ten objaw wskazuje na wstrząśnienie mózgu.

Późniejsza utrata przytomności może oznaczać, że doszło do krwotoku nadoponowego. Temu stanowi towarzyszy z reguły rozszerzenie jednej źrenicy i wymioty.

Pierwsza pomoc
Chorego z urazem głowy należy położyć na plecach i zapewnić mu całkowity spokój, a także ciepło (np. okryć) oraz dostęp świeżego powietrza. Ranę trzeba zakryć jałowym opatrunkiem. Jeśli krwawi, należy ją ucisnąć (o ile nie ma objawów złamania kości czaszki).

W przypadku wbicia w czaszkę ostrego narzędzia, nie wolno usuwać przedmiotu z głowy.

W przypadku krwawienia z jamy ustnej czy wymiotów, chorego należy obrócić na bok. Powinno w tym pomóc kilka osób, aby nie narażać poszkodowanego na gwałtowne zmiany ułożenia kręgosłupa, które mogłyby mu zaszkodzić. Kiedy już poszkodowany będzie leżał na boku należy podeprzeć mu głowę i ograniczyć poruszanie się.

Postarajmy się, aby fachowa pomoc dotarła jak najszybciej.

Autor artykułu, Krzysztof Woźniak, jest lekarzem, specjalistą ortopedii i traumatologii. Pomagał pilarzom poszkodowanym podczas usuwania skutków huraganu w Piszu.


Jak wezwać pomoc?
Pamiętaj, aby w razie groźnego wypadku w lesie jak najszybciej wezwać pomoc. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy i podać podstawowe informacje. Jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, przynajmniej jedna z osób ratujących wykonuje czynności reanimacyjne (sztuczne oddychanie, masaż serca) a druga zajmuje się wezwaniem pomocy.


Gdzie dzwonić?
Na wszystkie numery alarmowe można dzwonić z komórki i telefonu stacjonarnego (nie trzeba podawać numerów kierunkowych).

* 112 - połączone służby ratownicze
Ten numer jest wyjątkowy, bo nawet kiedy korzystasz z cudzego telefonu i nie znasz hasła dostępu (PIN-u), uzyskasz połączenie z najbliższą jednostką ratunkową. Ta zaś skoordynuje działanie pogotowia ratunkowego, straży pożarnej i policji - zależnie od potrzeby.
* 997 - policja
* 998 - straż pożarna
* 999 - pogotowie ratunkowe
Jakie dane podawać?
* CO? - rodzaj urazu (np. uderzenie gałęzią w głowę, zranienie ręki)
* GDZIE? - miejsce wypadku
Z dokładnym określeniem miejsca wypadku w lesie może być kłopot. Jeśli masz do dyspozycji samochód, zostaw poszkodowanego pod opieką innego udzielającego pomocy, a sam wyjedź na spotkanie karetki do drogi publicznej.
* ILE? - liczba poszkodowanych
* CO ROBISZ? - informacje o udzielonej dotychczas pomocy
* KIM JESTEŚ? - podaj numer telefonu, z którego dzwonisz
* NIGDY PIERWSZY NIE ODKŁADAJ SŁUCHAWKI!


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz