DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

FP Biadki: Prezes Perlińska odwołana

Autor: dja
Źródło:
Data: 2006-02-27


Maciej Kalicki zastąpił Ewę Perlińską na stanowisku prezesa Fabryki Parkietów Biadki sp. z o.o. Zmiana prezesa w Fabryce Parkietów Biadki ma ustabilizować sytuację spółki, a w dluższym czasie doprowadzić do generowania przez nią zysku.

Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki, Wacław Bilnicki z Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP jednego z głównych udziałowców spółki), poinformował że na posiedzeniu zorganizowanym 9 lutego br. Rada Nadzorcza, korzystając ze swoich uprawnień wynikających z umowy spółki, odwołała E. Perlińską z funkcji wiceprezesa zarządu i powołała nowy zarząd.

Ewa Perlińska od 26 listopada 2002r. do tej pory pełniła funkcję wiceprezesa zarządu Biadek. Po odwołaniu 8 września 2004 prezesa zarządu (Pawła Grześkowiaka) przez ówczesnego jednoosobowego udziałowca, WITAR SA, Rada Nadzorcza przyzwoliła na używanie przez Perlińską w kontaktach z klientami miana prezes. Zmiany personalne w Witarze, a później FP Biadki (spółka wydzielona z Witaru) były przedmiotem wielu artykułów w lokalnej prasie, gdzie opisywano je jako "desant SLD" (Paweł Grześkowiak był przewodniczącym Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Poznaniu.)

– Powodem odwołania pani E. Perlińskiej z pełnionej przez nią dotychczas funkcji wiceprezesa zarządu były utrata zaufania do jej sposobu zarządzania spółką i rozbieżności między planowanymi dodatnimi a wypracowanymi przez spółkę ujemnymi wynikami – powiedział tygodnikowi "Rzecz Krotoszyńska" W.Bilnicki. - Dodał również, że Perlińska przebywa obecnie na urlopie wypoczynkowym, nadal pozostając pracownicą spółki. – Kwestie dotyczące ewentualnego rozwiązania z nią stosunku pracy i wypłacenia odprawy leżą obecnie w gestii prezesa zarządu spółki i nie należą do kompetencji Rady Nadzorczej – poinformował.

Rok 2004 fabryka zakończyła wypracowaniem niewielkiego zysku, natomiast rok 2005, według wstępnych wyników, zostanie zamknięty wysoką stratą, obecnie trwa weryfikowanie wyników przez biegłych rewidentów.

Na złą sytuację złożyły się według Bilnickiego następujące przyczyny: zbyt niski kapitał obrotowy na starcie samodzielnej działalności gospodarczej spółki, niekorzystne relacje kursowe złotówka – euro, wzrost cen surowca oraz niedostateczne umiejętności zarządzania kryzysowego przez zarząd spółki.

Nowy prezes - Maciej Kalicki pracował wcześniej w dwóch międzynarodowych grupach kapitałowych i pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji w zarządach i radach nadzorczych spółek kapitałowych. Rada Nadzorcza oczekuje, że wykorzystując swoje uniejętnosci i doświadczenie w krótkim czasie doprowadzi do ustabilizowania sytuacji finansowej i rynkowej spółki, a następnie – po wdrożeniu działań naprawczych – do wzrostu wartości spółki oraz generowania przez nią zysku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz