DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Prace nad nowymi zasadami sprzedaży drewna

Lasy Państwowe

Autor: Ewa Kwiecień
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2006-02-23


Dotychczas w Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych stosowano bardzo różne rozwiązania dotyczące zasad sprzedaży drewna. Taka swoboda nie okazała się korzystna.

Klienci niezadowoleni z obecnych zasad skierowali wiele wniosków do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W efekcie toczą się postępowania wobec niektórych regionalnych dyrekcji LP. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie będą dalsze skutki toczących się postępowań.

Sytuacja dojrzała do zmian
Dlatego też m.in. szykuje się nowelizacja dotychczasowych zasad sprzedaży drewna w LP. Podczas seminarium w Jedlni (21 lutego 2006) przedstawiono i omówiono syntezę tych zasad. Kierownictwo Lasów Państwowych: Andrzej Matysiak – dyrektor generalny LP, Konrad Tomaszewski – główny analityk LP oraz Andrzej Ballaun z Wydziału Marketingu i Promocji Produkcji Leśnej zapoznali zaproszonych przedstawicieli przemysłu drzewnego różnych branż z propozycją nowych zasad sprzedaży drewna.

Główne założenia
Ustalono, że nowelizacja powinna zapewniać przede wszystkim:

 • jednorodność, czyli jednakowe zasady dla wszystkich nabywców surowca drzewnego,
 • równość, czyli równy dostęp do surowca dla wszystkich nabywców,
 • zgodność wszystkich zasad z przepisami prawa.
  Jeszcze raz wyraźnie podkreślono, że w Lasach Państwowych nie opracowano na razie jakichkolwiek zarządzeń w formie dokumentów prawnych na temat sprzedaży surowca drzewnego. Są to jedynie propozycje rozwiązania zasad sprzedaży drewna, które zostaną rozesłane do przedstawicieli przemysłu drzewnego do dyskusji i do zgłoszenia przez nich ewentualnych uwag i wniosków.

  Rynek i podaż
  W tych propozycjach określono przede wszystkim pojęcie rynku surowca drzewnego, zgodnie z definicją rynku właściwego zawartą w Ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Utrzymuje się pojęcie rynku lokalnego, regionalnego i krajowego z uwagi na konieczność koncentracji ewidencyjnej surowca drzewnego na szczeblu wyższym.
  Podaż drewna przeznaczona do sprzedaży na poszczególne rynki wynika przede wszystkim z przyrodniczych możliwości produkcyjnych lasu przy zachowaniu zasad trwałości lasu. Według prof. Arkadiusza Bruchwalda, który zajmuje się relacjami między użytkowaniem głównym, a przyrostem miąższości drzewostanów rocznie powinno się pozyskiwać od 27,5 do 28 mln m sześciennych grubizny ogółem. Prawdopodobnie kształtuje to się na poziomie 80 proc. przyrostu miąższości. Jednak, aby dokładnie to ocenić potrzebne są dodatkowe badania z wykorzystaniem danych zawartych w SILP.

   

  Komisja Leśno-Drzewna
  Przy dyrektorze generalnym LP powołany będzie organ doradczy w postaci kilkuosobowej komisji, która na podstawie raportów z SILP, podaży surowca drzewnego, oraz oceny rynków przerobu surowca okrągłego będzie przedstawiała m.in. opinię dotyczącą na przykład poziomu cen rażąco niskich albo przesadnie wygórowanych.

  Co na to drzewiarze?
  Obecni na seminarium drzewiarze przyjęli te propozycje jak na razie z całkowitym spokojem.

  Ewa Kwiecień
  www.lp.gov.pl


 •  
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz