DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Grajewo planuje ekspansję

Pfleiderer Grajewo SA, PAP

Autor: dja
Źródło: Pfleiderer Grajewo SA, PAP
Data: 2006-02-22


Pfleiderer Grajewo SA, producent płyt meblowych i oklein, podtrzymuje zapowiedź lepszych wyników w 2006 i wzrostu przychodów do 1,5 mld zł w 2007. Spółka rozważa też dalszy rozwój w regionie przez zakup lub budowę fabryki płyt meblowych.

Pfleiderer Grajewo zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami chces osiągnąć w 2006 roku przychody na poziomie 1,25 mld zł, a w 2007r. 1,5 mld zł. Rentowność netto wg założeń utzrymana ma zostać an poziomie 10%.

Zdaniem prezesa spółki, Pawła Wyrzykowskiego wyznaczony cel przychodów na 2006 rok w zależności od kursu euro jest ambitny (dla 3,8 zł za euro), i bardzo realny przy poziomie 4,0.

Wyniki te osiągnięte mają być między innymi poprzez inwestycje jakie Grajewo realizowało w ostatnim czasie, m.in. rozpoczęcie produkcji w fabryce płyty wiórowej w Nowogrodzie (szacowany obrót na 2006r. to 40 mln euro) oraz przejęcie Silekolu - producenta klejów używanych w produkcji płyt wiórowych.

Pfleiderer Grajewo liczy również, że w 2006 roku uda się odkupić od Skarbu Państwa pozostałe 43,15% akcji spółki zależnej - Pfleiderer Prospan z Wieruszowa. Resort skarbu nadal nie rozstrzygnął przetargu, choć przystąpił do niego także konkurent Grajewa - spółka z grupy Kronospan.

Ryzyko tego, że akcje kupi Kronospan jest niewielkie, ale zarząd Grajewa bierze je pod uwagę. Obecnie spółka jest właścicielem 56,79% akcji Prospanu.

Inwestycje nie wpłynęły na wyniki

Zysk netto grupy w 2005r. wyniósł 92,2 mln zł i był o 2,9 proc. niższy od prognozy spółki, a przychody wyniosły 998,2 mln zł.

Na wynik niekorzystnie wpłynął m.in. efekt kursowy. Umocnienie złotego kosztowało spółkę 15,3 mln zł. Około 55% sprzedaży Grajewa jest denominowane w euro, a zmiana kursu euro/zł o 0,1 powoduje zmianę wyniku finansowego o około 3 mln zł rocznie.

Więcej Grajewo zapłaciło też za surowiec drzewny - 41,9 mln zł więcej niż w 2004r. W 2006r. spółka oczekuje stabilizacji cen surowca na poziomie końca 2005r.

Pomimo licznych inwestycji spółka zapowiadała, wypłatę dywidendy. "Deklarujemy wypłatę przynajmniej 50% dywidendy. Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. Jednym z silnych argumentów za wyższą dywidendą jest udział EBOR w naszej inwestycji w Rosji. Dzisiaj nie chciałbym mówić, że dywidenda będzie wyższa, ale 100% też nie jest wykluczone" - powiedział Wyrzykowski.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzielił Pfleiderer OOO w Rosji gwarancji spłaty 35 mln euro kredytu na finansowanie budowy fabryki płyt wiórowych i obejmie nowe udziały tej spółki o wartości do 7 mln euro.

Grajewo będzie rozwijać inwestycje w regionie
Obecnie spółka prowadzi duże projekty inwestycyjne w Rosji i w Polsce, ale rozważa już kolejne inwestycje w regionie oraz rozszerzenie produkcji.

Planowany jest rozwój działalności w krajach Europy Południowo-Wschodniej przez akwizycję lub budowę fabryki płyt meblowych.

"Decyzja powinna zapaść jeszcze w tym roku, a przyszły byłby poświęcony na działania operacyjne" - powiedział prezes.

 

Na szczeblu koncernu Pfleiderer badana jest możliwość rozpoczęcia produkcji paneli podłogowych. "Decyzja powinna zapaść do końca tego roku. My pracujemy nad swoim wkładem w tym zakresie" - dodał.

Ewentualne inwestycje, które zależą m.in. od powodzenia obecnie prowadzonych, finansowane mogą być poprzez zwiększenie zadłużenia firmy lub emisję akcji. "Sądzę, że możemy przeznaczyć sumę do wartości 50% zadłużenia. Kwota 70-80 mln euro nie powinna być problemem. Nie wykluczamy też emisji, ale mogłaby być ona rozważana ewentualnie pod koniec 2007 roku. Jednak szanse na jej przeprowadzenie są poniżej 50%." - powiedział Wyrzykowski.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz