DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Milionowe straty po huraganach

Lasy Państwowe

Autor:
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2004-11-24


Trwa obliczanie szkód powstałych w wyniku huraganowych wiatrów w drzewostanach kilku Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych. Wstępne szacunki mówią o ok. 1 mln m3 powalonego drewna.

Największe szkody powstały w RDLP Katowice. Jak podał Krzysztof Chojecki, rzecznik prasowy RDLP Katowice: w wyniku huraganowych porywów wiatru wiejącego w godzinach popołudniowych i wieczornych 19 listopada br. a w części niżowej RDLP również intensywnych opadów śniegu, w drzewostanach większości nadleśnictw powstały znaczące szkody, oszacowane wstępnie na 543,1 tys. m3 drewna. Jest to druga pod względem skutków klęska od wiatru i śniegu w lasach RDLP w Katowicach. Poprzednia miała miejsce na opolszczyźnie na początku marca 1990 roku i w jej wyniku wyłamanych zostało ponad 700 tys. m3 drewna.

Szczególne zintensyfikowanie szkód wystąpiło w 2 centrach - wokół aglomeracji górnośląskiej (Nadleśnictwa Kobiór, Chrzanów, Koszęcin, Lubliniec, Zawadzkie) i w Beskidach (Nadleśnictwa Ujsoły, Węgierska Górka, Wisła i Jeleśnia). Najbardziej dotkniętymi szkodami nadleśnictwami okazały się wśród Nadleśnictw górskich Ujsoły – 67 tys. m3, Węgierska Górka – 50 tys. m3, Wisła – 30 tys. m3, Jeleśnia – 20 tys. m3 Wśród nadleśnictw niżowych największe szkody wystąpiły w Nadleśnictwach Kobiór – 62 tys. m3, Lubliniec – 50 tys. m3, Koszęcin – 25 tys. m3, Zawadzkie – 20 tys. m3, Chrzanów – 18 tys. m3 drewna.

Wyłamane huraganem i śnieżycą drzewa stanowią w najbardziej poszkodowanym nadleśnictwie Kobiór ponad 100% planowanego pozyskania drewna w roku 2005. Masy drewna wymagające uprzątnięcia w Nadleśnictwie Lubliniec stanowią 80%, w Ujsołach – 60%, w Węgierskiej Górce – 50%, w Chrzanowie – 50%, w Koszęcinie – 40%, w Wiśle – 35 % pozyskania zaplanowanego na 2005 rok. W pozostałych nadleśnictwach szkody zawierają się w przedziale od 1 do 15 tys. m3 drewna. Szkody wystąpiły przede wszystkim w drzewostanach starszych, w górach szczególnie w świerczynach przerzedzonych cięciami sanitarnymi a na niżu w drzewostanach sosnowych przebudowywanych rębniami złożonymi.

W sąsiedniej RDLP Kraków huragan przewrócił około 250 tys. m3 drewna.

Jak poinformował rzecznik RDLP Białystok Marek Taradejna w tej dyrekcji wiatr powalił 110 tys. m3 drewna. Największe szkody zanotowano w nadleśnictwach: Giżycko - 20 tys. m3, Borki - 10 tys. m3, Olecko - 9 tys. m3, Ełk - 6 tys m3 i Augustów - 5,7 tys. m3


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz