DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Aparaty w dłoń i do lasu!

Las Polski

Autor:
Źródło: Las Polski
Data: 2006-02-21


Ruszyła kolejna, już dziesiąta edycja organizowanego przez redakcję „Lasu Polskiego” konkursu fotograficznego „Las w moim obiektywie”.

Trochę historii
Konkurs wystartował w 1995 r. jako zdjęcie miesiąca publikowane na łamach „Lasu”. Dwa lata później miał już cztery edycje odpowiadające porom roku. W 1999 r. po raz pierwszy miała miejsce wystawa pokonkursowa, a jej wernisaż odbył się w Kampinoskim Parku Narodowym. Organizowane co roku wystawy pokonkursowe odwiedzały ośrodki edukacji przyrodniczo-leśnej, muzea przyrodnicze, parki narodowe i nadleśnictwa, gdzie oglądały je dziesiątki tysięcy osób.

Nowa formuła
Rosnąca popularność konkursu przyczyniła się do zmian w jego formule. Teraz będzie miał on tyle edycji, ile jest miesięcy w roku, i przyjmie formę ligi fotograficznej (pełny regulamin dostępny jest na stronach internetowych www.laspolski.net.pl oraz na łamach dwutygodnika „Las Polski”). Podstawowym kryterium dopuszczenia zdjęcia do oceny jest jego tematyka – może być bardzo szeroka, ale musi być związana z lasem lub drewnem. Prace nie muszą natomiast być związane z porą roku, w której zostały nadesłane.

Jak wygrać?
Każdy fotograf w jednym miesiącu może nadesłać maksymalnie 3 prace (czyli 36 zdjęć w roku). Mogą one mieć postać diapozytywów bądź odbitek czarno-białych lub kolorowych (także z aparatów cyfrowych) w formacie co najmniej 13x18 cm. Prace należy przysyłać na adres: „Las Polski”, skr. poczt. 54, 00-973 Warszawa (z dopiskiem „Konkurs foto”). Wszystkie zdjęcia zostaną ocenione przez jury, a każdemu zostaną przyznane punkty od 0 do 12.

Uwaga, nagrody!
Osoba, która w danym miesiącu otrzymała najwięcej punktów, otrzymuje zestaw upominków – między innymi albumy fotograficzne wydawnictwa Multico, albumy na zdjęcia od firmy Henzo-Foto Kwiatek, noże firmy Togo, koszulki z nadrukami od firmy Karoka oraz lornetki Ecotone. Sumując punkty z poszczególnych miesięcy, powstanie liga fotografów, a trzy osoby z najwyższą punktacją pod koniec roku otrzymają od cenne nagrody. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma między innymi 1200,- zł od firmy Husqvarna, komplet ubrań ocieplanych z bratexu firmy Graff oraz weekendowy pobyt dla dwóch osób w Parku Narodowym Ujście Warty, połączony ze spływem kajakowym, ufundowany przez Biuro Turystyki Przyrodniczej „Dudek”. Drugie miejsce premiowane jest kwotą 800,- zł, trzecie – 500,- zł. Jury przyzna również 1000,- zł oraz profesjonalną lornetkę Ecotone jako Grand Prix dla autora najlepszej fotografii nadesłanej w 2006 roku.

Wspieramy leśników-fotoamatorów
Dodatkowo prowadzimy dwa osobne rankingi dla osób zawodowo związanych z lasem (pracowników LP i parków narodowych) oraz przygotowujących się do zawodu leśnika (uczniów i studentów szkół leśnych). Najlepsi (i najbardziej aktywni!) spośród nich pod koniec roku otrzymają nagrody rzeczowe, ufundowane między innymi przez Ministra Środowiska oraz Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, którzy tradycyjnie objęli nasz konkurs swoim patronatem.

„Las Polski” uczy fotografować
W ramach konkursu publikujemy nie tylko wyniki kolejnych edycji i nagrodzone zdjęcia. Znani fotograficy przyrody – m.in. Stanisław Kinelski, Stanisław Kłosowski, Włodzimierz Łapiński, Artur Tabor, Jan Walencik i Mieczysław Wieliczko – dzielą się z Czytelnikami swoimi fotograficznymi doświadczeniami. Radzą, jak poprawnie fotografować owady, rośliny, zwierzęta i ludzi w lesie, oraz jak robić zdjęcia w trudnych warunkach atmosferycznych i na co zwracać uwagę, by nasze prace urzekały wszystkich oglądających. Zachęcamy więc do zaglądania na nasze łamy!

Redakcja „Lasu Polskiego”


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz