DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Budujemy drewniane domy w Europie

Rzeczpospolita

Autor: Joanna Cabaj
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2006-02-20


W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie domami drewnianymi. Jednak krajowe firmy, które je budują, nadal więcej pracy mają w Europie Zachodniej.

Aż 90 proc. zamówień na domy drewniane stawiane przez firmę Jag ze Skierniewic pochodzi od cudzoziemców. My wolimy budownictwo tradycyjne. - W Polsce nieliczni klienci decydują się na budynek drewniany, tym bardziej że kosztuje tyle, co murowany. Dla mieszkańców krajów Europy Zachodniej dom drewniany to zwykle drugi dom, budowany w celach wypoczynkowo-rekreacyjnych - mówi Wojciech Osmycki, główny koordynator ds. budowy domów w firmie Jag.

Moda dla elity
Liczba zamówień systematycznie wzrasta. Ten rok zapowiada się dla Jag szczególnie dobrze. - Zwykle budujemy około 30 domów rocznie. Na ten rok mamy ponad 40 zamówień, głównie z zagranicy - wyjaśnia Wojciech Osmycki.

Firma Wako ze Świeszyna k. Koszalina od 15 lat jest producentem domów drewnianych. Rocznie stawia ok. 30 budynków. W 80 proc. firma produkuje na eksport. - Dwa lata temu mieliśmy mnóstwo zamówień z Francji, w tym roku najwięcej klientów mamy ze Skandynawii. W Polsce powoli pojawia się moda na budownictwo drewniane. Jednak nadal jest ono bardzo elitarne - mówi Barbara Morawska, współwłaścicielka firmy Wako. - Za granicą spotykamy inne polskie firmy działające w tej branży. Przyczyną z pewnością jest to, że nasze ceny są niższe niż ceny producentów z innych krajów - mówi Morawska.

Polak bardziej wybredny
W spółce Fedde z Redy rok temu przy budowie domów pracowało 17 osób, teraz ponad 40. Rośnie liczba zamówień zarówno od cudzoziemców, jak i od klientów krajowych. - Teraz jest sezon zimowy, więc pracujemy głównie za granicą. Bardzo duże zainteresowanie naszymi usługami jest we Francji. Budujemy także w Hiszpanii - mówi Adam Rajtar, szef produkcji w Fedde.

Polski klient uchodzi za wybrednego. - Często pojawiają się problemy z odbiorem. Polacy chcą w ten sposób zbić cenę. Z obcokrajowcami nie ma takich problemów - opowiada Rajtar. Fedde dwie trzecie domów buduje za granicą. Tam też szybciej rośnie popyt. Z roku na rok firma osiąga wzrost tempa produkcji o około 30 procent. - Polska jest jednym z głównych producentów domów z drewna. Dużo wytwarzają też Litwini, Rumuni i Skandynawowie - mówi Karol Fedde, właściciel firmy.

Nie boją się konkurencji
Firma Mazurskie Domy pierwsze domy z litych bali wybudowała 12 lat temu w Niemczech. Później pojawiły się zamówienia z Hiszpanii, Francji, Austrii, wreszcie także z kraju. - Polacy zainteresowali się takimi domami dopiero po 2000 r. Coraz więcej z nas chce żyć bliżej natury. Rośnie też świadomość tego, że domy z drewna nie są zagrożeniem dla bezpieczeństwa, mają odpowiednie zabezpieczenia - zapewnia Marek Kabat z Mazurskich Domów. Połowa zamówień firmy pochodzi z Polski, połowa z zagranicy. Mazurskie Domy nie boją się konkurencji. - Poważnych firm stawiających u nas domy z litych bali jest nie więcej niż pięć, sześć - mówi Kabat.

Jesteśmy wszędzie
W ostatnich latach widać poważny wzrost zainteresowania domami drewnianymi. - mówi Wojciech Nitka -W Polsce budownictwo drewniane nadal stanowi zaledwie kilka procent, podczas gdy w innych krajach Europy jest to kilkadziesiąt procent. Dlatego są firmy, które od kilku lat realizują wyłącznie zamówienia zagraniczne. Naszych domów nie brakuje chyba w żadnym kraju europejskim. Jest to bez wątpienia związane z konkurencyjną ceną. Z naszych informacji wynika, że w kraju co roku powstaje ok. 2500 domów drewnianych. W bazie danych mamy zarejestrowanych 220 firm budujących domy w technologii kanadyjskiej, 130 domy z bali, 120 letniskowe, 30 stawiających domy prefabrykowane, tzw. domy gotowe.

Wojciech Nitka jest założycielem Centrum Budownictwa Szkieletowego, którego celem jest propagowanie i wdrażanie budownictwa drewnianego w naszym kraju. Jest też prezesem Zarządu Stowarzyszenia Dom Drewniany, które zrzesza 40 firm wykonawczych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz