DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Chroń klimat - Wyłącz stand-by!

Autor:
Źródło: WWF
Data: 2006-02-20


Chcesz chronić klimat? Po prostu wyłącz stand-by!
Niepokoją Cię zmiany klimatu? Płacisz wysokie rachunki za prąd? Zacznij efektywniej wykorzystywać energię w Twoim domu! Rusza właśnie ogólnopolska kampania edukacyjna organizacji ekologicznej WWF, która ma zachęcić Polaków do bardziej świadomego gospodarowania energią.

Fot. Drewno.pl

Według raportu przygotowanego na zlecenie WWF przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, jeśli każdy z nas wymieniając sprzęt gospodarstwa domowego kupowałby najbardziej energooszczędne pralki i lodówki, a jednocześnie połowa urządzeń w gospodarstwach domowych pracujących w stanie czuwania na tzw. „standby” byłaby wyłączana, rocznie zaoszczędzilibyśmy 1 miliard 621 milionów złotych! To prawie dwu krotność wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia na pogotowie ratunkowe w całej Polsce, albo budżet gmin na utrzymanie 2758 szkół podstawowych. Jednocześnie do atmosfery trafiłoby o 5 mln 556 tysięcy ton mniej dwutlenku węgla - gazu, który jest odpowiedzialny za zmiany klimatu.

Ziemia się przegrzewa
Od czasów przedindustrialnych temperatura na Ziemi podniosła się o 0,7°C i już zaczynamy odczuwać coraz dotkliwsze skutki ocieplenia klimatu – gwałtowne huragany, susze, powodzie. Rok 2005 to rok prawdziwie rekordowy zarówno pod względem temperatury – najgorętszy rok w historii, jak i w ilości i intensywności huraganów, dla których zaczynało brakować już imion. W tym właśnie roku po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z prawdziwym huraganem na naszym kontynencie, który w październiku uderzył w wybrzeże Hiszpanii. Podnoszący się poziom mórz i oceanów może w nieodległej przyszłości zagrozić wielu obszarom położonym na wybrzeżach.

Globalne ocieplenie powoduje dramatyczne zmiany w środowisku, zagrażając zdrowiu i życiu ludzi, a także prowadząc do strat ekonomicznych. Rosnąca temperatura Ziemi stanowi największe zagrożenie dla świata, jaki znamy. W efekcie zmian klimatu wiele gatunków roślin i zwierząt, jak choćby niedźwiedzie polarne czy rafy koralowe, może całkowicie zniknąć z powierzchni Ziemi, inne będą się przemieszczać w nowe rejony. W Polsce zmiany klimatu stworzą poważne zagrożenie dla wielu portów i ośrodków nadmorskich, mogą przyczynić się do daleko idących zmian w naszym jadłospisie, z którego zniknie np. ziemniak, przyniosą nam również wiele nowych szkodników (szrotówek kasztanowiaczek niszczący nasze kasztanowce) i chorób.

Ograniczyć emisję CO2
Odpowiedzialny za te zmiany jest człowiek, który zakłócił naturalną równowagę stężenia gazów cieplarnianych, w tym przede wszystkim dwutlenku węgla, w atmosferze. Coraz intensywniej rozwijający się przemysł, transport oraz coraz większe zapotrzebowanie człowieka na energię to w efekcie większe emisje CO2 i coraz „duszniejsza” atmosfera na Ziemi. Aż 37% emisji dwutlenku węgla spowodowanej działalnością człowieka wytwarza sektor energetyczny podczas spalania paliw kopalnych (głównie węgla).
Polska to jeden z większych emitorów CO2 w Europie, nasze elektrownie praktycznie w 93% korzystają z węgla jako surowca do produkcji energii. Według raportu ‘Dirty Thirty” przygotowanego w zeszłym roku na zlecenie WWF, na liście 30 europejskich zakładów uwalniających największe ilości CO2 do atmosfery znalazło się aż 5 elektrowni z naszego kraju. Ograniczenie emisji dwutlenku węgla zależy nie tylko od polityki polskiego Rządu, który może nałożyć na przemysł odpowiednie ograniczenia, ale od codziennych decyzji każdego z nas. Możemy pomóc w powstrzymaniu globalnego ocieplenia, rozsądniej i efektywniej korzystając z energii w swoim domu.

Kampania WWF
Potencjał oszczędności w naszym kraju jest ogromny. Jak wynika z danych raportu „Ending Waste Energy Use”, przygotowanego na zlecenie WWF, nadal istnieje w Polsce potencjał zwiększenia efektywności energetycznej, szczególnie w gospodarstwach domowych, gdzie sięga on nawet 40%. Zatem duża część energii jest obecnie marnotrawiona, prowadząc do niepotrzebnej emisji CO2 - mówi Ireneusz Chojnacki Dyrektor WWF Polska. WWF rozpoczyna ogólnopolską kampanię społeczną mającą na celu przekonanie Polaków, aby razem z nami chronili klimat, efektywniej korzystając z energii w swoich domach.

W czasie kampanii planowane jest przeprowadzenie licznych działań medialnych, happeningów, publikacja raportów naukowych oraz społeczna akcja reklamowa, do której kreację przygotowała pro bono Agencja Euro RSCG Warsaw. W pozyskiwaniu bezpłatnych powierzchni reklamowych pomoże dom mediowy Mediacom. Oficjalnym partnerem kampanii społecznej jest portal internetowy Onet.pl.  

Obok działań skierowanych do szerokiego odbiorcy, WWF będzie również monitorował działania polskiego Rządu, który zobowiązany jest w tym roku opracować nowy plan alokacji uprawnień emisji CO2 dla przemysłu.  

Potencjał efektywności energetycznej w polskich domach
Możliwości efektywnego wykorzystania energii elektrycznej opisuje raport przygotowany na zlecenie WWF. W sektorze gospodarstw domowych w Polsce może on sięgnąć nawet 40% obecnego zużycia energii. Największe pożeracze energii w domu to lodówki i zamrażarki aż 28% całkowitego zużycia energii, na drugim miejscu jest oświetlenie i drobny sprzęt AGD - w sumie 20,4%, a zaraz za nimi kuchnia elektryczna – 19,6%. Proporcjonalnie dużo energii zużywa czajnik elektryczny 5,5%, niewiele mniej niż pralka 8,4% czy sprzęt RTV – około 6%. Najmniejszy udział w tej strukturze ma komputer 2,2% i zmywarka - jedynie 0,4%.
„Każdy z nas może mieć swój wkład w redukcję emisji dwutlenku węgla, a tym samym wziąć czynny udział w procesie ograniczenia zmian klimatu. Co ciekawe, nie oznacza to konieczności rezygnacji z czegokolwiek. Z ogromnego potencjału efektywności energetycznej możemy korzystać przy zachowaniu tego samego komfortu życia, albo nawet polepszając warunki, w których żyjemy” – podkreśla Ireneusz Chojnacki z WWF Polska. „Kampania edukacyjna WWF ma właśnie na celu uświadomienie Polakom co mogą zrobić w tym kierunku i jak można bardziej ekologicznie korzystać z energii.”

Potencjał efektywnego wykorzystania energii specjaliści widzą w dwóch obszarach: stopniowej wymianie sprzętu AGD i oświetlenia na najbardziej energooszczędne urządzenia oraz zmianie naszych przyzwyczajeń w zakresie używania posiadanych urządzeń. Krajowy potencjał redukcji kosztów energii w odniesieniu do wymiany urządzeń gospodarstwa domowego (pralki, chłodziarki i zamrażarki oraz oświetlenie) wynosi prawie 1 mld 330 mln złotych. Oznacza to jednocześnie zmniejszenie emisji CO2 o 4,5 mln ton. Cichym i podstępnym pożeraczem energii w naszych domach jest popularny „stand-by” stosowany w sprzęcie RTV. Rocznie ten tryb czuwania sygnalizowany przez niewinnie wyglądające czerwone lampki prowadzi do zużycia 2 mln 300 tys. MWh energii (czyli tyle, ile wytwarza średniej wielkości elektrownia, jak np. Elektrownia Ostrołęka B), wartej 831 mln zł. Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączana z sieci w skali kraju można byłoby zaoszczędzić 293,2 mln złotych i wyemitować 1 mln CO2 mniej.

Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie:
http://www.wwf.pl/informacje/publikacje/klimat/energia.pdf


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz