DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Murator EXPO 2006 - Podsumowanie Ogólnopolskich Targów Budowlanych

Murator Expo

Autor: opr. Jacek Rosada
Źródło: Murator Expo
Data: 2006-01-06


Podsumowanie Ogólnopolskich Targów Budowlanych Murator EXPO 2006.

W dniach 31 marca – 2 kwietnia 2006 roku odbyła się w nowym Centrum Targowym Murator EXPO w Al. Jerozolimskich 179, w Warszawie siódma edycja największych na Mazowszu Ogólnopolskich Targów Budowlanych Murator EXPO 2006.

Do udziału w targach zapraszono producentów i dystrybutorów wyrobów budowlanych, chemii budowlanej, materiałów wykończeniowych i wyposażenia wnętrz, a także pracownie projektowe, firmy wykonawcze i doradztwa technicznego, organizacje, stowarzyszenia, instytucje finansowo-ubezpieczeniowe, media. Ponadto, przedstawiono dostępne na rynku produkty i rozwiązania z zakresu instalacji sanitarnych, wentylacyjnych i grzewczych, które w znaczący sposób warunkują jakość, estetykę i prawidłowe funkcjonowanie nowoczesnych domów.

Do dyspozycji Wystawców
Ekspozycja targowa była podzielona branżowo na sektory. Targom, podobnie jak poprzednim edycjom, przyświecała idea prezentacji kompletnej oferty dla planujących budowę własnego domu - od kredytu, przez projekt, do domu pod klucz. Targi gromadzą każdorazowo ponad 150 Wystawców.
Gośćmi Targów jest blisko 10 000 osób zainteresowanych jak mądrze, nowocześnie i bez błędów budować domy solidne, na miarę możliwości finansowych.

Siódma edycja imprezy była adresowana jest zarówno do indywidualnych inwestorów jak i profesjonalistów.
Z myślą o potrzebach indywidualnych inwestorów zostało uruchomione Targowe Centrum Bezpłatnych Porad, w którym na pytania odpowiadać będą: inspektor nadzoru budowlanego, inżynier budownictwa, eksperci w dziedzinie wentylacji, instalacji grzewczych oraz sanitarnych. Goście Targów mogli dowiedzieć się m. in. jak prawidłowo uszczelnić połączenia między ościeżnicą a murem, jak najskuteczniej izolować termicznie i przeciwwilgociowo fundamenty, jak prawidłowo położyć posadzkę, jak poradzić sobie z ubytkami tynków na ścianach, co zrobić, aby dom stał się miejscem bezpiecznym.
Specjaliści ze Stowarzyszenia Polska Wentylacja przedstawili najczęściej występujące niedomagania wentylacji oraz doradzą jak zapobiegać problemom związanym z wadliwym systemem wentylowania. Można było też przedstawić projekt swojego domu do oceny czy system wentylacji jest w nim poprawnie zaprojektowany. W punkcie konsultacyjnym Murator KREDYT eksperci referowali zalety i wady ofert kredytowych banków, wskażą najbardziej korzystną ofertę kredytową – dopasowaną do indywidualnych możliwości i potrzeb, omówią niejasne zapisy w umowach. Można było przeprowadzić symulację wysokości i warunków kredytu odpowiadających indywidualnej sytuacji. Wszystkiego o podatku dochodowym od sprzedaży mieszkania, domu, gruntu, o zwolnieniach podatkowych z tym związanych, uldze odsetkowej, czy podatku VAT przy budowie można będzie dowiedzieć się od doradcy podatkowego.

Dyżurowali konsultanci gotowi pomóc w wyborze najbardziej odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego - zarówno pod względem funkcji, jak i kosztów realizacji - z kolekcji ponad 250 projektów domów parterowych, z poddaszem użytkowym i piętrowym, zaprojektowanych w różnych stylach architektonicznych. Architekci wnętrz pomagali w wyborze funkcjonalnych rozwiązań i interesujących pomysłów aranżacji i modernizacji pomieszczeń tak, aby wnętrze było funkcjonalne nie tracąc przy tym indywidualnego charakteru. Styliści podpowiadali, jakie rozwiązania zastosować w dekoracji okien; jak dobrać, korespondujące z wystrojem dodatki - poduszki, narzuty, baldachimy. Pomogą w wyborze odpowiednich tkanin, zarówno pod względem barwy jak i faktury, aby tworzyły one harmonijną całość we wnętrzu. Konsultanci dobierali właściwy rodzaj światła do określonego pomieszczenia, doradzą na jakie rozwiązanie zdecydować się przy wyborze oświetlenia np. dużego salonu połączonego z jadalnią, a na jakie, w przypadku sypialni, jak połączyć rozwiązania praktyczne z dekoracyjnymi. Zainteresowani mogli dowiedzieć się, na czym polega sztuka aranżacji przestrzeni – feng shui, jak umiejętnie ją wykorzystywać, by wprowadzić harmonię do mieszkań, domów i biur.

Na targach odbyły się pokazy układania parkietu, szlifowania oraz wykańczania powierzchni drewnianej podłogi metodą olejowania, przygotowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy. Przy stanowiskach demonstracyjnych funkcjonował punkt konsultacyjny Stowarzyszenia, w którym można zasięgnąć rady i opinii w zakresie doboru materiałów na podłogi z drewna, sposobów ich konserwacji oraz metod olejowania podłóg różnymi technikami, poznać podstawowe zasady łączenia na jednej powierzchni podłogi drewnianej z terakotą, korkiem czy kamieniem. Zainteresowani mogli dowiedzieć się od czego zależy ostateczny efekt ułożenia parkietu, jaką rolę odgrywa kierunek padania światła, a także w jaki sposób różne wzory podkreślają lub maskują cechy wnętrza.

Targom towarzyszył bogaty program edukacyjny. Zainteresowani goście Targów mogli uczestniczyć w wykładach i prelekcjach poświęconych m. in.: skutecznym sposobom wentylowania w budownictwie, izolacji tarasów, balkonów, pomieszczeń pod budynkami i pomieszczeń wilgotnych i mokrych. Dla inwestorów rozpoczynających realizację marzeń o własnym domu od złożenia wniosku o kredyt przewidziano seminarium pod tytułem „Jak zapłacić bankowi mniej? Sprawdź swój kredyt”. Zainteresowani mogli także wziąć udział w spotkaniu poświęconym zastosowaniu kamienia we wnętrzu i za zewnątrz domu, dostosowaniu jego właściwości do wymagań miejsca, w którym będzie stosowany. Bogactwo faktur i kolorów, uzależnione od rodzaju kamienia, daje nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni, zarówno we wnętrzach, jak i architekturze budynków. Jednak posadzki, okładziny elewacyjne, stopnie schodów zewnętrznych, elementy dekoracyjne w ogrodach, stawiają inne wymogi niż wewnętrzne okładziny ścienne, płyty podłogowe, parapety, blaty i detale dekoracyjne wnętrz.

Na targach odbyły się szkolenia i warsztaty dla profesjonalistów z branży i dla Wystawców. Już pierwszego dnia targów było można m. in. wziąć udział w szkoleniach poświęconych zarządzaniu jakością w firmie wg wymagań norm ISO 900 oraz pozyskiwania unijnych funduszy pomocowych na inwestycje w przedsiębiorstwach. Konsultanci przedstawili korzyści, wynikające z wdrożenia systemu ISO oraz informacje o możliwościach uzyskania unijnych dotacji na zakup: maszyn, urządzeń, robót budowlanych czy nowych linii technologicznych, przedstawią najnowsze informacje o formach wsparcia finansowego na udział przedsiębiorców w targach i misjach gospodarczych. Uczestnicy szkolenia otrzymali materiały szkoleniowe (zarówno w wersji papierowej, jak i na płycie CD) oraz certyfikat poświadczający uczestnictwo w szkoleniu. Wśród uczestników szkolenia wylosowana zostanie nagroda: wdrożenie systemu ISO po promocyjnej cenie. Również pierwszego dnia targów, odbyło się seminarium „Oznakowanie CE lub znakiem budowlanym B warunkiem wprowadzenia wyrobów budowlanych do obrotu w myśl obowiązujących przepisów prawa. Korzyści wynikające z oznakowania CE”, którego gospodarzem jest Instytut Techniki Budowlanej – partner programu merytorycznego targów. Dużo miejsca w programie imprez towarzyszących targom poświęconych było budownictwu pasywnemu – budownictwu o najwyższym komforcie cieplnym i bardzo niskim zużyciu energii. Ogólnopolskie Targi Budowlane Murator EXPO były miejscem konferencji inicjującej projekt „Zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw przemysłu drzewnego”, którego współrealizatorem jest Fundacja Demokracji Lokalnej. Celem konferencji jest ukazanie przedsiębiorcom małych i średnich firm przemysłu drzewnego i meblarskiego korzyści wynikających z udziału w szkoleniach, między innymi przez przedstawienie praktycznych aspektów współpracy pomiędzy dużymi przedsiębiorstwami, stawiającymi wobec dostawców komponentów i usług określone wymagania oraz możliwości pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania, zwłaszcza z funduszy UE.

Targi można było zwiedzać w nowo otwartym Centrum Targowym Murator EXPO od piątku do niedzieli (31 marca – 2 kwietnia 2006 roku), w godzinach 10.00 - 18.00.

Murator EXPO 2006 - Podsumowanie Ogólnopolskich Targów Budowlanych (Zdjęcia: 2)

Murator Expo 2005

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz