DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Szkolenie doradców zalesieniowych

Autor:
Źródło:
Data: 2006-02-17


14 i 15 lutego w Ośrodku Szkoleniowym "Leśny Dwór" w Sulęczynie ( RDLP Gdańsk) odbyło się ogólnopolskie szkolenie regionalnych koordynatorów doradztwa dla rolników zalesiających grunty rolne w ramach działania 5 Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW - 5).

Organizatorem szkolenia była Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych.Celem spotkania było przygotowanie koordynatorów do wdrożenia doradztwa zalesieniowego w ramach PROW, a w szczególności do przeprowadzenia przez nich szkoleń doradców w nadleśnictwach oraz do koordynowania prowadzenia doradztwa zalesieniowego i jego rozliczania. W trakcie szkolenia omówiono więc unijne i krajowe podstawy prawne, a przede wszystkim zmiany przepisów prawnych regulujących zasady realizacji programu zalesień PROW, a także dotychczasowy przebieg realizacji zadań związanych ze sporządzeniem planów zalesienia i poświadczaniem ich wykonania.

Praktyczne zasady
Najwięcej miejsca poświęcono omówieniu istoty i zasad praktycznej realizacji doradztwa zalesieniowego PROW. Zajęcia szkoleniowe prowadzone były przez Piotra Skoluda z Wydziału Gospodarki Leśnej DGLP. Gościem spotkania był również przedstawiciel centrali ARiMR w osobie Ewy Brecz, która odpowiadała na pytania koordynatorów. Zapoznano się również z charakterystyką gdańskiej RDLP, zaprezentowaną przez zastępcę dyrektora ds. Zagospodarowania Lasu gdańskiej dyrekcji Andrzeja Gajowniczka oraz z tematyką lasów prywatnych na tym terenie, którą przedstawił Stanisław Łazowy – starszy specjalista ds. Hodowli Lasu, a jednocześnie regionalny koordynator doradztwa zalesieniowego RDLP w Gdańsku.
W trakcie drugiego dnia sulęczyńskiego szkolenia regionalni koordynatorzy uczestniczyli w szkoleniu pilotażowym dla doradców zalesieniowych z nadleśnictw z terenu RDLP Gdańsk, które poprowadził Stanisław Łazowy. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele miejscowych oddziałów ARiMR tj. Henryk Sobczak z Pomorskiego Oddziału Regionalnego oraz Marian Pick - kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Kartuzach, którzy omawiali kwestie związane z prawidłowym wypełnianiem wniosków zalesieniowych.

Pierwsze z cyklu
Szkolenie koordynatorów oraz doradców z nadleśnictw w Sulęczynie jest pierwszym z całego cyklu szkoleń z tego zakresu, które są organizowane przez DGLP na terenie wszystkich RDLP . W ten sposób Lasy Państwowe intensywnie przygotowują się do nowego kierunku działania - świadczenia usług doradczych na rzecz rolników, zamierzających zalesić lub już zalesiających swe grunty rolne i korzystających z tego tytułu z unijnych środków. Lasy Państwowe przystąpiły bowiem do II edycji konkursu na realizacje tego doradztwa, a konkurs ten lada dzień będzie finalizowany. Już bowiem 21 lutego przewidziane jest posiedzenie Komitetu Sterującego, a trzy dni później - zatwierdzenie wyboru przez ministra. Jest więc duża szansa na to, iż do świadczenia doradztwa zalesieniowego Lasy Państwowe przystąpią już w marcu tj. po podpisaniu przez dyrektora generalnego LP stosownej umowy z FAPA. Umowa ma być zawarta na czas marzec-grudzień 2006 r.

Doradztwo o którym mowa polegać będzie m.in. na udzielaniu bezpłatnej pomocy w przygotowywaniu wniosku zalesieniowego oraz fachowej pomocy w trakcie zakładania i pielęgnowania upraw leśnych. Organizowane będą także spotkania doradcze nt. zalesiania gruntów rolnych. Warto dodać, iż z tytułu realizacji doradztwa Lasy Państwowe mają szansę na uzyskanie ze środków unijnych ok. 3,3 mln zł - na tyle bowiem jest „wyceniona” ogólna pula przedsięwzięcia (w zależności od liczby usług, z wykorzystaniem stawek ryczałtowych na poszczególne usługi doradcze).
Dążąc do zapewnienia właściwej realizacji powyższego działania, DGLP przygotowuje odpowiednio wykwalifikowaną kadrę doradców. Podstawowe szkolenie w tym zakresie przeprowadzone zostało przy udziale Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w lipcu i sierpniu 2004 roku w ramach projektu Phare „Rozwój instytucjonalny na rzecz agrośrodowiska i zalesiania”. Szkolenie to ukończyło łącznie 471 osób, w tym 450 pracowników nadleśnictw. Łącznie status doradcy zalesieniowego ma obecnie 626 pracowników nadleśnictw i RDLP tak, że w każdym Nadleśnictwie jest do dyspozycji producentów rolnych odpowiednio przeszkolony doradca zalesieniowy. Ale nie na tym jednym szkoleniu kończy się proces kształcenia kadr doradców. Dowodem na to jest chociażby ostatnie szkolenie w Sulęczynie, które jest swoistym egzaminem leśników przed przystąpieniem do realizacji zadania doradztwa zalesieniowego.

Magdalena Apostołowicz
www.lp.gov.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz