DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Coraz więcej pracowników uzależnionych od poczty elektronicznej

Autor:
Źródło:
Data: 2006-02-09


Europejczycy, w tym Polacy są coraz bardziej uzależnieni od internetu i poczty elektronicznej. 75 proc. ankietowanych w Europie przyznało się do uzależnienia od e-maila, a w Polsce 56 proc. - wynika z badań firmy Symantec.

Badaniem, przeprowadzonym w 2005 r., objęto 1,7 tys. pracowników dużych firm w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Jego wyniki wykazują, że poczta elektroniczna jest jednym z najważniejszych narzędzi pracy w nowoczesnej firmie. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do potwierdzania terminów spotkań (74 proc.), zarządzania bazą danych kontaktowych (62 proc.), odszukiwania dokumentów (74 proc.) i delegowania zadań (46 proc.).
Obsługa e-maili zajmuje pracownikom coraz więcej czasu - 52 proc. respondentów spędza dwie godziny dziennie na czytaniu wiadomości e-mail, odpowiadaniu na nie i pisaniu nowych. Kolejne 15 proc. poświęca na to 4 godziny dziennie lub więcej, czyli ponad połowę dnia pracy.

W Polsce ten wskaźnik wyniósł 22 proc. Uzależnienie od poczty elektronicznej wydłuża także dzień pracy - 54 proc. wszystkich użytkowników sprawdza swoją skrzynkę odbiorczą przed godz. 9. (niektórzy robią to nawet o 6. rano), a 30 proc. ankietowanych sprawdza swoją skrzynkę przed 8. rano.
Z badania wynika także, iż 65 proc. pracowników korzysta z urządzeń mobilnych do sprawdzenia lub załatwienia spraw zawodowych w obecności współmałżonków lub bliskich przyjaciół i rodziny, 40 proc. podczas urlopu, a 38 proc. podczas zwolnienia chorobowego. W Polsce odsetek pracowników korzystających z urządzeń mobilnych wynosi aż 89 proc., przy czym 67 proc. regularnie sprawdza swoją skrzynkę podczas urlopu, a 44 proc. w trakcie zwolnienia lekarskiego.
Rośnie też liczba przesyłanych wiadomości: 91 proc. kierowników działów informatycznych twierdzi, że liczba przesyłanych wiadomości e-mail w ich firmie wzrosła w ciągu minionych 12 miesięcy średnio o 47 proc. W największych przedsiębiorstwach, zatrudniających 500 i więcej osób, ten odsetek może wynosić nawet 200 proc. W skrajnych przypadkach niektórzy pracownicy wysyłają 350 wiadomości dziennie, a otrzymują nawet 450.
z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz