DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Siódma submisja w RDLP Krosno

Autor:
Źródło:
Data: 2006-02-08


Już po raz siódmy z rzędu, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie organizowana jest submisja drewna cennego.

Na składach w Czudcu, Oleszycach, Uhercach i Załużu gromadzone jest drewno wybierane spośród pozyskanego we wszystkich nadleśnictwach podległych RDLP w Krośnie. Surowiec musi spełniać oczekiwania stawiane przez firmy okleiniarskie, które zazwyczaj kupują zdecydowaną większość wystawionej do przetargu puli. Poszczególne klocki są oznakowane nowymi numerami, każdy z nich stanowi osobny los aukcyjny. Każda kłoda jest dobrze wyeksponowana, co pozwala dokładnie ją obejrzeć i wykryć ewentualne wady. Obecnie trwają intensywne prace przy pomiarze i klasyfikacji kłód oraz przygotowaniu katalogu submisji. - Na tegorocznym przetargu zaoferujemy ponad 2 tysiące metrów sześciennych drewna – mówi Jan Kraczek, dyrektor RDLP w Krośnie. – Tradycyjnie udział w nim zapowiedziały firmy z Polski i kilku krajów europejskich. Zakupem wysokiej jakości buka zainteresowana jest też firma z Japonii.

Tradycyjnie najwięcej będzie drewna bukowego (ponad 1200 m. sześc.) i jaworowego (ponad 450 m.), ale będzie można też zakupić kłody dębowe, olszowe, brzozowe, czereśniowe, jesionowe i wiązowe. W Polsce tak duże bogactwo gatunków liściastych występuje jedynie na Podkarpaciu. Rekordowa pod względem ilości wystawionego drewna była submisja V rozstrzygnięta w 2004 r. Zaoferowano wówczas do sprzedaży 2603,95 metrów sześciennych. Wtedy też padł rekord cenowy. Jedna kłodę bieszczadzkiego jaworu, pozyskana w nadleśnictwie Cisna, osiągnęła wówczas ceną 26880 zł za 1 m³, co do dziś stanowi rekord Polski w cenie drewna. Taką kwotę zaoferowała niemiecka firma lutnicza za kłodę o falistym układzie włókien nadająca drewno znakomite walory rezonansowe. Warto dodać, że dla wszelkiej innej produkcji falisty układ włókien drewna to wada dyskwalifikująca.

W dniu 24 lutego - tradycyjnie już, w ostatni piątek tego miesiąca – w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów nastąpi rozstrzygnięcie największego w Polsce przetargu na drewno cenne.

(LP) Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP Krosno


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz