DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Nowe świadczenia socjalne dostępne dla imigrantów z państw UE

Autor:
Źródło:
Data: 2006-02-03


The Irish Times, 1 bm. W Irlandii trwa dyskusja nt. skutków wypłat dodatku (1000 euro rocznie) na opiekę nad dziećmi do lat 6, w tym także dla dzieci imigrantów z UE, nawet jeśli nie mieszkają one z pracującym rodzicem w Irlandii.<

Spornym jest uznanie, czy rząd w planach budżetowych uwzględnił owe wydatki socjalne dla imigrantów z państw UE. Opozycyjna partia Fine Gael (FG) twierdzi, że dostęp imigrantów zarobkowych do świadczeń na dziecko, w postaci dodatku na opiekę nad dzieckiem, wiązać się może ze wzrostem wydatków budżetowych nawet o 150 mln euro, z czego 50 mln przeznaczane byłoby na nowy dodatek na opiekę nad dzieckiem.
Zdaniem Premiera B. Aherna, koszt zapewnienia dodatku imigrantom może wynieść około 1 mln euro. Irlandzcy urzędnicy podali, że obecnie aplikacje ws. tych świadczeń dotyczą 4 tys. dzieci obywateli państw UE, do 18. roku życia, mieszkających w innym państwie członkowskim. "Przyjmując, że 1/4 z tej grupy to dzieci poniżej 6. roku życia, roczny dodatkowy koszt świadczeń wyniesie około 1 mln euro", powiedział B. Ahern.
Irlandzcy urzędnicy twierdzą, że z budżetu na nowy dodatek na opiekę nad dziecko, wynoszącego 353 mln euro w okresie pełnego roku, poniżej 0,5% przeznaczone zostanie na opiekę nad dziećmi imigrantów, mieszkającymi w innym państwie członkowskim. Tygodniowo napływa około 80 aplikacji o świadczenia, lecz nawet jeśli liczba ta miałaby się dwukrotnie zwiększyć, płatności te stanowić będą niewielki odsetek całego budżetu. FG poinformowała, że prezentowane przez partię szacunki zostały sporządzone w oparciu o dane pochodzące z polskiej społeczności, zgodnie z którymi ok. 25% polskich imigrantów ma mieszkające w Polsce dzieci. Wypłaty świadczeń na rzecz obywateli państw UE możliwe są dzięki unijnym regulacjom, przewidującym, że obywatele państwa UE są uprawnieni do otrzymywania świadczeń w innym unijnym państwie, w którym pracują. Premier wskazał, że w przeszłości regulacje te przynosiły korzyści Irlandczykom, emigrującym do innych państw UE o bardziej korzystnych systemach świadczeń socjalnych, szczególnie w latach 70. i 80. Zastrzeżenia FG wiążą się z faktem, że nowy dodatek miał pomagać w realizowaniu kosztownej opieki nad dziećmi mieszkającymi w Irlandii, nie poza jej granicami. Zdaniem FG, wydatki wobec dzieci imigrantów mieszkających w innych państwach UE nie zostały odpowiednio uwzględnione w budżecie.

Prawa imigrantów z UE do zasiłków dla dzieci
The Irish Times, 1 bm. Ambasador RP w wywiadzie dla The Irish Times podkreśla, że Polacy, którzy przybywają do Irlandii nie przyjeżdżają tu, by wykorzystywać system ochron socjalnych, a by uczciwie pracować, oszczędzić pieniądze i wrócić do Polski. Nie mamy do czynienia z tzw. turystyką socjalną. Nic takiego nie ma miejsca obecnie. Ambasada dotychczas nie otrzymywała prawie żadnych zapytań na temat zapomóg socjalnych, jednak, jak potwierdza to KE, dodatek na dziecko jest zgodnym z prawem w UE przywilejem, który nie przysługuje tylko Polakom, a wszystkim obywatelom UE, Belgom, Francuzom, Brytyjczykom itd. Mamy nadzieję, że debata w tej sprawie nie doprowadzi do nieprzyjaznych postaw wobec imigrantów z krajów UE. Gazeta cytuje też M. Kierdelewicz z Polskiego Ośrodka Informacji i Kultury w Dublinie. Uważa ona, że wiadomość o możliwości uzyskania dodatku na dziecko, w wysokości 1000 euro rocznie, "szybko się rozniesie w Irlandii". To rezultat debaty w Parlamencie i w mediach. 4 polskie gazety już napisały o takiej możliwości. Ludzie, którzy przyjechali tu do pracy często zostawili swe rodziny w Polsce. Muszą je wspierać finansowo. Dotychczas nie mieliśmy pojęcia, że można dostać dodatek nawet na dziecko, które pozostało w Polsce. The Irish Times cytuje wypowiedź rzeczniczki Komisarza V. Szpidli. Prawo unijne nie rozróżnia między Irlandczykiem a pracownikiem w Irlandii z innego kraju UE. Przysługują im takie same prawa w zakresie określonym regulacją 1408/71. Także ETS w przypadkach C-245/94 i C-312/94 orzekł na korzyść imigrantów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz