DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

BHP: Zdrowie ponad wszystko

Autor: Adam Maciak
Źródło: DRWAL 2/06 - Pilarki
Data: 2006-02-01


W poprzednim numerze Drwala poznaliśmy urządzenia ułatwiające rozruch pilarki. Gdy już więc skorzystaliśmy z tych udogodnień i udało nam się uruchomić pilarkę, czas przystąpić do pracy. A w pracy najważniejsze jest bezpieczeństwo.

UcUc

Największe zagrożenia dla zdrowia pilarza to możliwość okaleczenia oraz narażenie na działanie hałasu i drgań. Producenci pilarek stosują pomysłowe rozwiązania, które, przynajmniej częściowo, mają chronić użytkowników przed tymi zagrożeniami. Zwiększają one także komfort pracy.


Zjawiskiem odbicia pilarki, które jest przyczyną okaleczeń, zajmiemy się w kolejnym numerze Drwala. Teraz skupmy się na hałasie i wibracji, a właściwie na rozwiązaniach technicznych stosowanych w pilarkach, które mają ograniczać ich wpływ na pilarza.
W pilarce są dwa źródła hałasu i drgań. Pierwszym jest silnik, a drugim piła łańcuchowa.

Hałas
Hałas pilarki trudno zmniejszyć. Można to robić jedynie za pomocą tłumików. Przepisy dopuszczają, by pilarki emitowały maksymalnie 115 dB. Jednak ze względu na ochronę słuchu natężenie dźwięku wpadającego do ucha nie powinno być wyższe niż 85 dB. Modele wiodących firm uzyskują obecnie około 100 dB. Wynika z tego, że operatorzy pilarek powinni nosić ochronniki słuchu (fot. 1).

Wibracje
Inaczej jest z drganiami. Te, dzięki odpowiednim rozwiązaniom konstrukcyjnym, można ograniczać nawet w znacznym stopniu. Stosuje się w tym celu zabiegi dwojakiego rodzaju: można zapobiegać powstawaniu wibracji, zarówno w silniku, jak i w układzie tnącym lub ograniczać przenoszenie powstałych drgań na organizm pilarza.

Sposobem na zapobieganie powstawaniu wibracji w silniku jest odpowiednia konstrukcja układu korbowo-tłokowego. Ogólnie mówiąc chodzi o to, by elementy wywołujące drgania były jak najlżejsze.

Drgania można także zmniejszyć dzięki odpowiedniej konstrukcji piły łańcuchowej. Większość firm wyróżnia modele z takimi rozwiązaniami opisem: ,piła o zmniejszonym poziomie drgań". Niektóre firmy stosują specjalne nazwy. Stihl na przykład przedłuża starą nazwę piły dodając słowo Comfort.

Firma Oregon stosuje we wszystkich produkowanych przez siebie piłach łańcuchowych rozwiązanie o nazwie Vibe-Ban (fot. 2). Polega ono na usunięciu niewielkiej ilości materiału z piętki ogniwa tnącego. Dzięki temu piła łańcuchowa porusza się swobodnie ponad krawędzią prowadnicy.

Ta niewielka przestrzeń pochłania wstrząsy powstające podczas pracy. W momencie gdy krawędź tnąca ogniwa uderza w drewno i zagłębia się w nie, ogniwo ma miejsce, by nieznacznie się przesunąć. Tak niewielkie z pozoru udogodnienie sprawia, że znaczna część drgań pochodzących od uderzeń o drewno jest pochłaniana przez samą piłę i nie przenosi się na prowadnicę, ani dalej - na ręce pilarza. Według danych producenta Vibe-Ban umożliwia redukcję drgań o ponad 25%.

Innym sposobem na ograniczenie oddziaływania drgań na organizm pilarza jest stosowanie amortyzatorów. Powodują one, że drgania powstające w silniku i układzie tnącym pilarki nie są w całości przenoszone na uchwyty trzymane przez operatora.

Pomiędzy silnikiem i piłą (tzw. masą wibrującą) a pozostałymi elementami pilarki (tzw. masą tłumiącą) zamontowane są specjalne amortyzatory z gumy lub stali (fot. 3). Im większa masa tłumiąca, tym lepiej. Dlatego często to właśnie w jej obrębie montuje się zbiorniki paliwa i oleju. System ten jest o wiele bardziej skuteczny niż amortyzowanie samych uchwytów, co spotyka się niekiedy w pilarkach gorszej klasy.

W katalogach większości firm powyższe rozwiązanie opisywane jest po prostu jako system antywibracyjny z dodaną nazwą firmy. Mamy więc na przykład system antywibracyjny Stihl (fot. 4) czy system antywibracyjny Solo. Husqvarna nazywa swój system amortyzacji LowVib (fot. 5).

Systemy antywibracyjne poszczególnych firm różnią się między sobą szczegółami konstrukcyjnymi, co powoduje, że jedne są bardziej, a inne mniej skuteczne - jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach.

BHP: Zdrowie ponad wszystko (Zdjęcia: 5)

UcW piłach łańcuchowych firmy<br>Oregon stosuje się system<br>antywibracyjny o nazwie<br>Vibe-Ban. Ze stopy ogniw tnącSystemy W systemie antywibracyjnym<br>Stihla tłumienie drgań<br>odbywa się w czterech miejscach.<br>Zamontowano w nich m.in. dwie<br>sprężyny i jeden element gumowy.System LowVib Husqvarny, podobnie jak rozwiązania innych firm, polega na odizolowaniu<br>uchwytów od silnika i urządzenia tnącego. Wykorzystuje się w tym celu stalowe sprężyny.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz