DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Ostatni przystanek natury

Gazeta Prawna

Autor: Michał Czyczyło
Źródło: Gazeta Prawna
Data: 2006-01-31


Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku została utworzona 1 czerwca 1945 roku jako Dyrekcja Lasów Państwowych Okręgu Bałtyckiego. 1 stycznia 1992 r. została ostatecznie przekształcona w Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych. Obecnie firma prowadzi nadzór nad działalnością 30 nadleśnictw, gospodarujących na pow. 628,4 tys. ha gruntów Skarbu Państwa zarządzanych przez Lasy Państwowe.

Do głównych zadań Dyrekcji należy zarządzanie gruntami leśnymi, hodowla i ochrona lasu, przyrody, użytkowanie lasu, sprzedaż drewna, łowiectwo. Podstawową ofertą jest jednak możliwość korzystania z lasu i dotyczy ona zarówno ludności miejscowej, jak i turystów. Z możliwości wypoczywania w lesie, jak również zbierania runa leśnego korzysta około 1 mln osób rocznie. Poza tym w ramach użytkowania pozyskiwanych jest 2,5 mln m3 drewna, które stanowi surowiec dla miejscowego przemysłu drzewnego. Obszar Dyrekcji rozciąga się w północno-zachodniej części Polski w granicach województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego. Powierzchnia lasów będących w zarządzie RDLP zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości w kraju i stanowi 8,2% powierzchni ogólnej lasów. Jak podkreśla Dyrektor mgr inż. Andrzej Modrzejewski: – Zadania rzeczowe w gospodarce leśnej wykonywane są przez nadleśnictwa zgodnie z długoletnimi planami urządzenia lasu. Jednostki osiągają zaplanowany poziom przychodów, nie przekraczając kosztów. Lasy Państwowe zarządzają majątkiem Skarbu Państwa w imieniu i na rzecz społeczeństwa. W tym zakresie większy wpływ na to co robimy ma nie opinia pracowników, ale konsultacja z wieloma środowiskami samorządowymi, naukowymi, ekologicznymi itp. W swojej działalności gospodarczej w zakresie planowania działań, mimo iż jesteśmy instytucją zhierarchizowaną i do tego mundurową, kierujemy się postanowieniami Kolegium LP. Jest to ciało społeczne, w którym znajdują się przedstawiciele wielu jednostek leśnych, opiniujące coroczne plany gospodarcze. Mamy tu do czynienia z instytucjonalną formą wpływu pracowników na działania własnego przedsiębiorstwa.

Natomiast specyfika firmy polega na tym, że działa na dużych obszarach, gdzie jej losy i rozwój zależą od podstawowej komórki – leśnictwa. Praca tych blisko 500 leśniczych decyduje o losach firmy. Oni realizują ok. 80% kosztów i przychodów i to od ich pracy zależy jej los. Bez dobrych leśniczych nie byłoby dobrej firmy. Dyrekcja zatrudnia obecnie łącznie ponad 1800 osób. Mają oni zapewnione szerokie możliwości rozwoju zawodowego, jak również szkoleń i podnoszenia swoich kwalifikacji. W ub. latach na studiach zaocznych naukę kontynuowało rocznie ok. 100 pracowników. W pozaszkolnych formach podnoszenia kwalifikacji udział brało ponad 2 tys. pracowników. Były to szkolenia zawodowe organizowane przez Generalną Dyrekcję LP w Warszawie, Regionalną Dyrekcję LP w Szczecinku oraz szkolenia organizowane w nadleśnictwach. W 2005 r. wskaźniki te utrzymywały się na podobnym poziomie. – Rokrocznie przyjmowanych jest na staże ok. 30 absolwentów – wyjaśnia dyrektor Modrzejewski. – Spośród nich w drodze postępowania konkursowego wyłaniani są najlepsi, którym oferujemy stałe zatrudnienie w Służbie Leśnej po złożeniu przez kandydatów wymaganych egzaminów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz