DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Wiejska architektura drewniana

Autor:
Źródło:
Data: 2006-01-31


Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Muzeum Podlaskie w Białymstoku.<

Lista budynków wyróżnionych nagrodami:

I miejsce – budynek mieszkalny w stylu dworkowym w miejscowości Kolonia Kuryły 3, gm. Sokółka, właściciele: Iwona i Eugeniusz Wiśniewscy.
II miejsce – budynek mieszkalny w Mierzwinie Dużym 42, gm. Wyszki, właściciel: Stanisław Topczewski.
II miejsce – budynek mieszkalny w Wygonowie 77, gm. Boćki, właściciele: Magdalena i Zbigniew Łapuć.
III miejsce – budynek mieszkalny w Deniskach 117, gm. Bielsk Podlaski, właścicielka: Nadzieja Bartoszuk.
III miejsce – budynek mieszkalny w Socach nr 111, właścicielka: Maria Siegień.
III miejsce – budynek mieszkalny w stylu dworkowym w Pentowie, Kolonia Kaczorowo 39, właściciele: Henryka i Bogdan Toczyłowscy.

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Głównym jego założeniem było zwrócenie uwagi mieszkańców regionu na walory wiejskiego budownictwa drewnianego w krajobrazie kulturowym Podlasia. W województwie podlaskim nadal przeważa budownictwo drewniane, jednak z uwagi na ograniczoną trwałość tego materiału, coraz popularniejsze stają się surowce bardziej trwałe. Jedną z głównych idei konkursu było docenienie wysiłku włożonego przez właścicieli drewnianych budynków w utrzymanie ich wartości zabytkowej, przy jednoczesnym ich dostosowaniu do współczesnych wymogów mieszkaniowych lub użytkowych w przypadku obiektów nie przeznaczonych do zamieszkania. Organizatorzy konkursu mają nadzieję, iż wyróżnione nagrodami budynki będą stanowić swego rodzaju wzór dla lokalnej społeczności w zakresie użytkowania drewnianych obiektów posiadających wartość zabytkową oraz wskażą możliwości harmonijnego połączenia przeszłości z współczesnością.

Budynek mieszkalny w Wygonowie zwraca uwagę przede wszystkim wyposażeniem wnętrza, które ma klimat wiejskiego domu sprzed kilkudziesięciu lat. Ozdobne szalowanie szczytów, zdobione naroża, listwy podokapowe, nadokienniki i malowane okiennice należą do typowych elementów dekoracyjnych występujących w zdobionych budynkach.

Cały artykuł www.wrotapodlasia.pl
(autorzy opisów i zdjęć: Halina Łapińska, Artur Gaweł).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz