DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Lasy stanowią już 28 proc. powierzchni kraju

PAP

Autor: MN
Źródło: PAP
Data: 2004-11-16


Od 60 lat systematycznie przybywa w Polsce lasów. Po wojnie lesistość zwiększyła się o 6,5 proc. do 28 proc. powierzchni kraju - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor generalny Lasów Państwowych Janusz Dawidziuk.

"Polskie lasy dynamicznie rozwijają się. Warto zwrócić uwagę, że w roku 1945 po II wojnie światowej lesistość Polski wynosiła 21,5 procent, w tej chwili wynosi 28 procent. Wiąże się to z faktem, że w tym okresie zalesiliśmy 2,4 mln hektarów" - powiedział Dawidziuk, który przyjechał do Poznania na rozpoczęte we wtorek Międzynarodowe Targi Ekologiczne "POLEKO".

Dodał, że polskie lasy są coraz bardziej zróżnicowane. Coraz więcej jest drzew liściastych, co jest korzystne np. dla przemysłu meblowego.

Jak podkreśla Dawidziuk, problemem polskich lasów jest to, że przemysł, który opiera swoją produkcję na drewnie chciałyby, żeby wycinać więcej drzew, niż pozwalają na to zatwierdzane przez ministra ochrony środowiska limity i standardy zrównoważonego ekorozwoju.

Jak poinformował Dawidziuk, lasy państwowe stanowią obecnie 80 procent wszystkich lasów w Polsce. Reszta to lasy prywatne.

Państwowe Gospodarstwo Lasy Państwowe obchodzi w tym roku 80. rocznicę powołania. Powstało w 1924 r. decyzją prezydenta Rzeczypospolitej Stanisława Wojciechowskiego, który 28 czerwca tegoż roku podpisał rozporządzenie o statucie przedsiębiorstwa Polskie Lasy Państwowe.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz