DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polsce daleko do ekologicznego raju

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2006-01-31


Polska jest mniej "zielona" niż inne kraje UE i większość naszych sąsiadów - pisze "Gazeta Wyborcza".

Szczególnie źle spisujemy się, jeśli chodzi o ochronę przyrody i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Tak ocenili nas naukowcy z amerykańskich uniwersytetów Yale i Columbia, którzy stworzyli ranking 133 krajów świata według ich stosunku do środowiska. Ranking został ujawniony podczas szczytu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Najbardziej "ekologicznym" państwem świata okazała się Nowa Zelandia. Zaraz za nią są kraje Unii Europejskiej: Szwecja, Finlandia, Czechy, Wielka Brytania, Austria i Dania. Polska znalazła się na 38. pozycji.

Wyprzedzają nas inne kraje Europy Środkowej: oprócz Czech także Słowacja, Słowenia i Węgry. Wśród ocenianych krajów UE (ranking nie uwzględnia m.in. państw bałtyckich) za nami jest tylko Belgia.
(...)
Dobre oceny dostajemy za jakość i gospodarowanie naszą wodą. Dbamy też o nasze lasy - ich wycinka odbywa się nawet w wolniejszym tempie niż - według naukowców - wymaga tego odnawialność zasobów.
Zupełnie inaczej wyglądają wskaźniki dotyczące ochrony przyrody. W kategorii "ochrona dzikiej przyrody" na sto możliwych punktów dostaliśmy... dwa. Tylko nieco lepiej oceniono Polskę w kategorii "ochrona ekoregionów". Wypadamy znacznie gorzej w porównaniu z sąsiadami i z innymi krajami o podobnym poziomie dochodów.(...)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz