DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Biopaliwa dla tych, którzy zdobędą rzepak

Autor: Adam Woźniak
Źródło: Gazeta Prawna - Gospodarka: Nr 21 (1639)
Data: 2006-01-30


RAPORT.
RYWALIZACJA O ZYSKI Z PRODUKCJI BIOKOMPONENTÓW

Polskie firmy zakładają wysokie zyski na estrach do wytwarzania biodiesla. Budowa 9-10 instalacji produkcyjnych zbiegnie się z wprowadzeniem przepisów ułatwiających obrót biopaliwami. Za półtora roku biznes rozkręci się na dobre, ale zarobią tylko ci, którzy zdobędą rzepak.

Z deklaracji inwestorów wynika, że pod koniec 2007 roku w Polsce będzie działać do 10 instalacji do produkcji estrów rzepakowych, które są biokomponentem dodawanym do oleju napędowego. Łączna zdolność tych instalacji może sięgnąć nawet 1 mln ton estrów rocznie. Producenci będą więc potrzebować ponad 1 mln ton oleju rzepakowego. A to bardzo dużo, zważywszy na ilość rzepaku wyprodukowaną w ubiegłym roku: niecałe 1,5 mln ton, z których trzeba było zaspokoić przemysł spożywczy, kosmetyczny, a także kontrakty eksportowe.
1 mln ton – tyle estrów do produkcji biodiesla możemy produkować w 2007 roku
Jest więc bardziej niż prawdopodobne, że gdy zacznie się u nas estrowy boom, szybko zabraknie surowca. Część producentów, którzy w lukratywnym z dzisiejszej perspektywy biznesie widzą swoją szansę, zamiast zyskać – straci.
Jednak z uwagi na rosnącą cenę ropy, politykę energetyczną Unii Europejskiej i nastawienie polityki środowiskowej biopaliwa mają szansę stać się opłacalnym i perspektywicznym interesem.

Kto wejdzie do gry
Na rynku biodiesla liczy się dziś tylko jedna firma – należąca do PKN Orlen Rafineria Trzebinia. Ale już w przyszłym roku przybędzie jej 6 poważnych konkurentów. Będą produkować do 1 mln ton estrów.
Rafineria Trzebinia wytwarza estry już ponad rok w instalacji zbudowanej na licencji niemieckiej firmy AT Agrar Technik, europejskiego lidera w branży biopaliw. Warta 120 mln zł instalacja, pierwsza tego typu w Europie Środkowej, może produkować 100 tys. ton estrów metylowych rocznie. W razie potrzeby jej zdolności mogą być podwyższone o połowę w ciągu 2,5 miesiąca. Obok estrów produkowana jest także gliceryna farmaceutyczna (do 11 tys. ton rocznie) wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Głównymi odbiorcami estrów z Trzebini są w tej chwili Niemcy, a także Austria. (...)

Zbliżający się boom w produkcji estrów zelektryzował giełdę. Odzew na deklaracje związanych z biopaliwami inwestycji przekłada się na wyceny spółek, których wartość rośnie. Akcje Elstar Oils, które jeszcze na początku września wyceniano na 38 zł, kosztują teraz 104 zł. Akcje Skotanu, kosztujące przed ogłoszeniem nowych planów inwestycyjnych 97 zł, wzrosły dziś do 330 zł. W górę poszły notowania Lotosu i Puław.
(...)
W biznesplanie Rafinerii Trzebinia założono, że biodiesel powinien przynieść 600 mln zł rocznego przychodu i 40 mln zysku netto, co pozwoli na zwrot kosztów inwestycji w krótkim czasie 3 lat. Średnia rentowność na produkcji estrów wynosi 11 proc. Problem w tym, że przy skokowym wzroście konkurencji, co nastąpi za kilkanaście miesięcy, opłacalność może się zmniejszyć. (...)

Czytaj cały tekst w Gazecie Prawnej


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz