DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Tartak po niemiecku

Forum Przemysłu Drzewnego 2(02)2005

Autor: Marcin Duchnowicz
Źródło: Forum Przemysłu Drzewnego 2(02)2005
Data: 2006-01-15


Zaledwie pięciu miesięcy potrzebowali inwestorzy na wybudowanie tartaku Klausner Holz Sachsen w niemieckim Kodersdorfie. Przedsięwzięcie wydawało się mało realne, a dla niektórych nawet podejrzane.

Ze względu na nowatorski sposób realizacji inwestycji budowa tartaku Klausner Holz Sachsen (KHS) w niemieckim Kodersdorfie od początku budziła duże emocje. Realizacja przedsięwzięcia zaledwie w ciągu pięciu miesięcy nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie wielu środowisk – wsparcie polityków, lokalnych przedsiębiorców, a ponadto pozytywne opinie miejscowej ludności. Biorąc pod uwagę kompletną bazę nowoczesnych maszyn i urządzeń, jak też rozległość terenu, na którym wybudowano tartak, KHS można zaliczyć do najbardziej nowoczesnych zakładów drzewnych o międzynarodowym zasięgu. Produkuje się tutaj tarcicę świerkową, jodłową oraz sosnową.

Pudełko z klockami
Konstrukcja poszczególnych hal oraz budynków na terenie tartaku została zamontowana na wzór pudełka z klockami.
Cały proces produkcyjny inicjuje automatyczne urządzenie do podawania i centrowania kłód, ze sterowanym na podstawie wielkości mierzonej, zespołem do obracania kłód, z hydraulicznymi zespołami centrującymi oraz rolkami dociskowymi. Podają one okrąglaki i brusy do skrawarek profilowych. Prędkości posuwu dochodzą do 150 metrów na minutę.
Technologia produkcji w tartaku Klausner Holz Sachsem przebiega w oparciu o nowoczesny system profilowania. Gwarantuje on dokładność wymiarów oraz gładkość powierzchni tarcicy. Uzyskuje się w ten sposób od dwóch do dziesięciu bocznych desek z ostrym obrzeżem. W takim przypadku osobna obrzynarka nie jest potrzebna.

Pełna automatyzacja
Agregat frezarki, w który wyposażony jest zakład w Kodersdorfie profiluje z czterech stron obrobione krawędziaki za pomocą czterech pionowych i czterech poziomych głowic frezowych. Regulacja szerokości oraz wysokości odbywa się za pomocą motoreduktora wielobiegunowego, silnika lub siłownika wykonawczego. Prędkość posuwu zespołów posuwowych na wlocie i wylocie może wynieść nawet 150 metrów na minutę.

Do cięcia produktu końcowego w tartaku stosowana jest wielopiła MKV, pracująca na zasadzie podwójnego wału. Jest to urządzenie rozpiłowujące, a jego wysokość cięcia osiąga 305 mm. Wały piłowe przestawiane są na wysokość niezależnie od siebie. Moc napędowa przypadająca na jeden wał wynosi do 315 KW. Wszystkie wały piłowe wyposażone są w tuleje do mocowania brzeszczotów pił ze stałym zawieszeniem na tulejach dystansowych. Przyrząd do wymiany narzędzi zapewnia szybkie przezbrajanie wałów piłowych.

Istotnym elementem tartaku Klausner Holz Sachsem jest nowoczesna strugarnia. Jej zadaniem jest uszlachetnianie wysuszonej tarcicy, w efekcie czego otrzymuje się bardzo dobry jakościowo materiał ostrugany. Cieszy się on szczególnie dużym zainteresowaniem na rynkach zamorskich.

Skoncentrowani na eksporcie
Tartak w Kodersdorfie, tak jak inne zakłady grupy Klausner, produkuje tarcicę głównie na eksport. Ponad 90 % produkowanego tu materiału jest wysyłane za granicę. W całej grupie Klausnera eksport zajmuje ok. 85 % produkcji. Najważniejsze rynki zbytu niemieckiej firmy to obecnie Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia oraz Azja.

Grupa Klausnera, skupiająca obecnie trzy zakłady produkcyjne, posiada możliwości rocznego przetarcia na poziomie około 5,5 mln m³. W nowouruchomionym tartaku w Kodersdorfie potencjał produkcyjny tarcicy struganej wynosi około 350 tys. m³ rocznie. Dzięki zwiększeniu mocy przerobowych, firma jest zaliczana do największych międzynarodowych producentów tarcicy. Planowane na początek 2006 r. rozpoczęcie produkcji przez tartak Klausner Holz Bayern umocni pozycję firmy, jako jednej z większych prywatnych sieci tartaków. Pozwoli również zdobyć kolejne rynki zbytu.

Marcin Duchnowicz

Dane liczbowe:

  • Uzyskiwane roczne przetarcie: ok. 1 mln m3 (przy pracy trzyzmianowej i 330 dniach roboczych)
  • Roczna produkcja tarcicy ostruganej: ok. 350 tys. m3
  • Koszt inwestycji: ok. 50 mln EUR
  • Prędkość posuwu linii: 45 – 150 m/min.
  • Średnica przecieranej kłody: 9 – 43 cm (przy wierzchołku)
  • Długości kłód: 2,5 – 5 m

Tartak po niemiecku (Zdjęcia: 4) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz