DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Apetyt Azji na surowce naturalne

Autor:
Źródło:
Data: 2006-01-17


Jeśli Chiny i Indie będą dalej rozwijać się w tak zawrotnym tempie, już wkrótce nasza planeta może nie sprostać potrzebom konsumpcyjnym ich mieszkańców.

Jeszcze niedawno kraje azjatyckie budziły niepokój Zachodu ze względu na niestabilność polityczną i gospodarczy niedorozwój. Teraz jednak grozi nam z ich strony zupełnie inne niebezpieczeństwo: ci rosnący w siłę partnerzy mają coraz większy apetyt na surowce naturalnePotrzeby azjatyckich gigantów są ogromne. Chiny zużywają 26 procent światowej produkcji stali, trzecią część ryżu, 37 procent bawełny i blisko połowę produkcji cementu na budowę infrastruktury i rozwój urbanizacji.(...)
Odsetek najuboższych maleje również w Indiach, choć w nieco wolniejszym tempie: w ostatnich latach zmniejszył się z 50 do 35 procent. Postęp widać gołym okiem. Ale ma on również swoją negatywną stronę. W 2004 roku zbadano stopień zanieczyszczenia siedmiu największych chińskich rzek. Oceniono, że ponad połowa wody nie nadaje się do spożycia. Na brak wody pitnej skarżą się też Indie, gdzie oczyszcza się zaledwie 10 procent ścieków.

Rozwój przemysłu zatruwa też powietrze. 16 z 20 miast świata o najbardziej zanieczyszczonej atmosferze leży właśnie w Chinach. W ponad 200 tamtejszych aglomeracjach zapylenie powietrza przekracza normy zalecane przez Światową Organizację Zdrowia. Ekologia jeszcze długo nie będzie mocną stroną Chin.
Z powodu lekkomyślnej polityki leśnej Pekin doprowadził w 1998 roku do gigantycznych powodzi. Aby zaspokoić ogromne zapotrzebowanie na drewno, przez wiele lat wycinano lasy u ujścia rzek. Chociaż Chińczycy z większą troską traktują teraz swoje drzewostany, nie mają jednak szacunku dla równowagi ekologicznej w innych krajach: drewno sprowadzają w wielkich ilościach z Indonezji, Brazylii i Afryki Środkowej.

„Wraz ze wzrostem zamożności Chińczyków i Hindusów ilość konsumowanych przez nich dóbr będzie się systematycznie zwiększać” – ostrzega szef Worldwatch Institute, Cristopher Flavin. Oznacza to, że już wkrótce Ziemia może odczuć pierwsze symptomy surowcowego wyczerpania. (...)

Gdy Azja kichnie, choruje cały świat
przeczytaj cały tekst w onet.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz