DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Zielony prąd wciąż za drogi

Autor: reo
Źródło: Nauka w Palsce PAP
Data: 2006-01-17


Najprawdopodobniej we wrześniu tego roku z okolic wielkopolskiego Margonina do ogólnopolskiej sieci popłyną pierwsze megawaty zielonej energii - zapowiada "Głos Wielkopolski". Budowa 60 wielkich wiatraków jest już na ukończeniu. To dobrze, ponieważ do 2010 roku Polska musi prawie dwukrotnie zwiększyć udział energii odnawialnej w tej, która trafia do naszych domów. Nietety, jeden megawat zielonej energii jest obecnie droższy od tradycyjnej ponad dwukrotnie.

"Mamy ustawowy nakaz zakupu. W tym roku jej udział w naszej sprzedaży musi wynieść 3,6 procenta, a do 2010 roku 7,5 procenta. Wywiążemy się z tego obowiązku, nie ma jednak co liczyć, że kupimy jej więcej. To dla nas zupełnie nieopłacalne" - tłumaczy dziennikowi Arkadiusz Dobień, rzecznik poznańskiej Enei.

Jak wynika z obliczeń Enei, średnio jedna megawatogodzina tradycyjnej energii kosztuje 118 zł. Ta ekologiczna jest droższa aż o 156 zł, kosztuje prawie 274 zł. Urząd Regulacji Energetyki sprawdza, czy zakłady energetyczne kupiły tyle energii, ile wymaga prawo.
Bez wyraźnych zachęt Ministerstwa Gospodarki i URE rynek nie będzie się więc rozwijał tak, jakby mógł. Zwolenników zielonej energii nie ma czasem nawet wśród ekologów. "Obawiają się o ptactwo, które przelatując przez fermę wiatrową zostanie posiekane 80-metrowymi skrzydłami - pisze "Głos Wielkopolski". PAG

PAP - Nauka w Polsce
reo


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz