DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Wzrasta optymizm średnich przedsiębiorstw

Autor:
Źródło:
Data: 2006-01-12


W Polsce wzrósł odsetek firm optymistycznie oceniających swoją działalność gospodarczą w 2006 r. - wynika z międzynarodowego sondażu średnich przedsiębiorstw IBOS 2006.

Sondaż przeprowadziła międzynarodowa firma consultingowa Grant Thornton. Z badania wynika, że w 2005 r. pozytywnie swoje perspektywy oceniało 21 proc. polskich średnich firm. Perspektywy na 2006 r. pozytywnie oceniło już 26 proc. takich firm.
"W 2004 r. średnie firmy w Polsce charakteryzowały się 30-proc. nadwyżką pesymizmu nad optymizmem. W 2005 r. optymizm polskich przedsiębiorstw radykalnie wzrósł. Polska przekroczyła krzywą optymizmu UE. Jest to dobry znak dla zagranicznych kooperacji z Polską"- uważa partner zarządzający Grant Thornton Polska Andrzej Kinast.
Jak dodał, "do Polski napływa znaczny kapitał zagraniczny, szczególnie widać to na giełdzie, gdzie mamy rekordowe indeksy". "26-proc. wzrost optymizmu w 2006 r. wzmocni trend zainteresowania Polską przez zagranicznych inwestorów. Nasz kraj będzie postrzegany jako miejsce produkcji średniego rozmiaru przedsiębiorczości" - powiedział.
Jak wynika z sondażu, generalnie średnie przedsiębiorstwa na świecie wykazują wyższy poziom optymizmu niż w roku ubiegłym. Jak wyjaśniono, jest to pochodną silnej poprawy koniunktury w gospodarce światowej.

Jak powiedział Kinast, sondaż pokazuje też, że najistotniejszymi barierami blokującymi rozwój średnich przedsiębiorstw są regulacje prawne i biurokracja. Jak dodał, brak dostępności siły roboczej jest obecnie uważany za drugą najistotniejszą przyczynę. Jest to wynik rosnącego popytu i kurczącego się rynku pracy w wielu krajach.

Z sondażu wynika, że ponad 30 proc. badanych firm eksportuje za granicę. Ich udział w eksporcie nie uległ większym zmianom w przeciągu ostatnich dwóch lat. Krajem z najwyższym udziałem przedsiębiorstw eksportujących są Włochy. Polska zajmuje w tym rankingu drugie miejsce. Dalej znalazły się Hiszpania, Szwecja i Turcja. Rosja zastąpiła Japonię jako kraj z najniższym udziałem przedsiębiorstw eksportujących.

www.msz.gov.pl

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz