DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Lasy Państwowe na celowniku UOKiK

www.gazeta.pl

Autor: Leszek Baj
Źródło: www.gazeta.pl
Data: 2006-01-09


Przemysł drzewny narzeka na brak surowca. UOKiK bada, czy główny jego dostawca - Lasy Państwowe - nie wykorzystuje tej sytuacji. Na razie dopatrzył się, że Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu dyskryminuje małych klientów. Dyrekcja zapłaci za to 105 tys. zł kary

Im rzadsze jest dane dobro, tym większego znaczenia nabierają zasady jego rozdziału - uważa Cezary Banasiński, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. A taka właśnie sytuacja ma miejsce w przypadku drewna.

Lasy Państwowe są głównym producentem tego surowca w Polsce. W 2004 r. pozyskano około 31,5 mln m sześc. drewna, z czego około 29,5 mln w Lasach Państwowych. Zdaniem przedstawicieli Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego to zdecydowanie ze mało. Uwzględniając drewno pozyskane z lasów prywatnych, drzewnemu przemysłowi brakuje 5,5 mln m sześc. rocznie.
W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu UOKiK dopatrzył się stosowania dyskryminujących kryteriów dobierania klientów. - Były one nieobiektywne i nadmiernie sprzyjały dużym odbiorcom drewna - uważa Cezary Banasiński. Mniejsi producenci, dla których przyjęte zasady były w większości niemożliwe do spełnienia, zostali zmuszeni do prowadzenia działalności gospodarczej na gorszych zasadach. To z kolei uniemożliwia im rozwój, utrwalając aktualną strukturę rynku.

Regionalna Dyrekcja broni się, że to skutek ogromnego popytu na drewno znacznie przewyższającego podaż.
(...) To niejedyna sprawa toczona przez UOKiK w stosunku do Lasów Państwowych. W kwietniu 2005 r. Urząd wszczął postępowanie w związku z podejrzeniem nadużywania przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu pozycji dominującej na lokalnym rynku sprzedaży drewna. Regionalna Dyrekcja miała sprzedawać drewno niektórym odbiorcom pod warunkiem przeprowadzenia transakcji wiązanej: my wam sprzedamy drewno, ale wy od nas odkupcie nieściągalne wierzytelności. Według naszych informacji dopłaty wynosiły nawet 30 zł do metra sześciennego kupionego drewna (średnia cena 1 m sześc. drewna w 2004 r. wynosiła 120 zł).

Okazuje się, że w samej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych ten proceder był znany już w grudniu 2004 r.
(...)
Są też inne sprawy. Od czerwca zeszłego roku UOKiK prowadzi postępowanie, w którym bada cały rynek drewna w Polsce. Od sierpnia Urząd wszczął procedury wyjaśniające w stosunku do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu w sprawie preferencyjnych warunków zakupu drewna przez niektórych kontrahentów.

autor: Leszek Baj
Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz