DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Kluska tłoczy olej

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2006-01-06


Roman Kluska wyprodukował w domowych warunkach olej rydzowy, który - jego zdaniem - może w najbliższym czasie zrewolucjonizować polskie rolnictwo na terenach górskich, pisze "Dziennik Polski".

- Wszystkie koncerny produkujące traktory przygotowały już modele z silnikami na oleje roślinne. Czyli zapowiada się powrót do korzeni, wszak pamiętamy z historii, że pierwsze silniki diesla pracowały na oleju roślinnym, zanim zaczęto stosować ropę - przekonuje Roman Kluska. - Koszty prowadzenia gospodarstwa rolnego w górach są tak wysokie, że nie mają ekonomicznego sensu, a główny składnik tych kosztów to właśnie paliwo.

Twórca Optimusa uważa, iż olej rydzowy (zwany również lnianką) jest najtańszym tego typu produktem, bowiem sam rydz - roślina pokrewna do np. dużo droższego w uprawie rzepaku - nie ma praktycznie żadnych wymagań, rośnie na najgorszych górskich glebach, nie potrzebuje nawożenia, a pozostające po wytłoczeniu makuchy są wysokobiałkową paszą dla zwierząt.

- Stąd wzięło się słynne powiedzenie "lepszy rydz, niż nic" - mówi Roman Kluska. - Sprowadziłem z poznańskiej Akademii Rolniczej rydz i w ubiegłym roku miałem pierwsze plony. Kupiłem niewielką maszynkę do wytłaczania oleju i efekt tych wysiłków stoi przed nami w butelce.

Według relacji Kluski jako pierwsi jego olejem zainteresowali się Czesi pracujący nad biopaliwami do traktorów: - Przyjechali do mnie w tajemnicy i poprosili o beczkę oleju do doświadczeń. Co im wyszło? Że mój olej włożony do zamrażarki przy temperaturze minus 18 stopni nie krzepnie. Wszystkie inne oleje łącznie z ropą mają w tej temperaturze postać stałą. W tej chwili pozostaje do rozwiązania problem dobrania do niego odpowiedniego komponentu, by na wtryskiwaczach nie wytrącał się węgiel.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz