DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polska postawi na odnawialne źródła energii?

Autor:
Źródło:
Data: 2006-01-06


Prezes PSL Waldemar Pawlak powiedział konferencji w Sejmie, że Polska powinna postawić na rozwój alternatywnych, odnawialnych źródeł energii - tzw. zielonej energii.

Jak ocenił, nasz kraj może i powinien być samowystarczalny energetycznie. "Zamiast zabiegać o zagraniczne surowce energetyczne, powinniśmy rozwijać krajowe zasoby energii. Polska jest jedynym krajem w regionie, który ma zasoby pozwalające na uniezależnienie się od dostaw, szczególnie gazu z Rosji" - podkreślił Pawlak. Jego zdaniem Polska ma szansę stać się europejskim liderem w produkcji "zielonego" paliwa. Jak dodał, największe zalety wykorzystania zielonej energii to: niezależność energetyczna państwa, tańsze technologie dla gospodarki, czystsze środowisko, ograniczenie efektu cieplarnianego, rozwój regionalny oraz powstawanie nowych miejsc pracy.

W ocenie Pawlaka, jeżeli w ciągu najbliższych trzech lat Polska nie stanie się krajem samodzielnym energetycznie, to może ją dotknąć kryzys porównywalny jedynie z wojną. "W trosce o przyszłość naszego kraju i społeczeństwa PSL proponuje, aby Polska postawiła na rozwój odnawialnych źródeł energii i stała się w tym obszarze europejskim liderem" - oświadczył prezes PSL.
Według PSL, rząd powinien przygotować program ułatwiający wykorzystanie takich paliw.
(...)
Zdaniem Sawickiego, możliwe jest zaopatrzenie przemysłu w całości w gaz wydobywany w kraju, natomiast do celów ciepłowniczych można by wykorzystywać energię uzyskiwaną np. z wierzby energetycznej. Jak zauważył, takie paliwa są tańsze od gazu, a nawet od węgla.
Według PSL, fundamentalne znaczenie powinna mieć produkcja energii z biomasy, biopaliw, biogazu i energii geotermicznej. Biomasa jest największym źródłem energii odnawialnej na świecie. Może być wykorzystana w postaci paliw stałych (drewno, słoma) i gazowych produktów fermentacji odpadów organicznych.
Zdaniem Pawlaka, w celu skutecznego i pilnego uruchomienia produkcji biopaliw należy natychmiast wdrożyć stosowne inicjatywy ustawodawcze, znieść bariery ograniczające rozwój zielonego paliwa w Polsce, wprowadzić odpowiednie programy wsparcia alternatywnych źródeł energii oraz wprowadzać ulgi podatkowe.
Według PSL, Polska musi również sama stworzyć przestrzeń do korzystnej współpracy Polska - Rosja, której początkiem mógłby być szczyt gospodarczy obu państw w Warszawie. "Należy zrobić wszystko co możliwe i konieczne, aby kontakty handlowe z Rosją służyły całemu polskiemu społeczeństwu i kreowały nowe miejsca pracy. Polska racja stanu wymaga dostrzegania i wykorzystywania różnych możliwości współpracy na arenie międzynarodowej" - ocenił Pawlak.
PAP, ML

onet.pl cały tekst w wiadomosci.onet.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz