DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Co ułatwia uruchomienie pilarki?

Autor: Adam Maciak
Źródło: DRWAL
Data: 2006-01-03


HappyStart, SoftStart, Primer, ElastoStart, EasyStart to nazwy tylko niektórych systemów ułatwiających rozruch pilarki spalinowej. Spróbujmy rozszyfrować, co się pod nimi kryje.

Fot. D. Graszka-Petrykowski

Podstawowym wyzwaniem, jakie stoi przed konstruktorami pilarek spalinowych, jest zmniejszenie masy maszyny. Najłatwiej można to osiągnąć poprzez uproszczenie budowy pilarki. Konstruktorzy znaleźli wiele rozwiązań. Jednym z nich jest linowy rozrusznik ręczny, który działa bezpośrednio na wał korbowy silnika. Nie występuje tu żaden mechanizm pośredniczący. Zaletą takiego rozwiązania jest uproszczenie konstrukcji pilarki i zmniejszenie jej ciężaru. Wadą jest to, że uruchomienie urządzenia wymaga sporego wysiłku, co jest szczególnie niewygodne, kiedy operator jest zmuszony raz po raz włączać i wyłączać silnik lub uruchamiać go po dłuższej przerwie.


Aby zmniejszyć siłę potrzebną do uruchomienia pilarki, producenci stosują elementy ułatwiające rozruch, które mają zwykle różną konstrukcję. Bywa też, że to samo urządzenie jest różnie nazywane w zależności od producenta. Powoduje to dezorientację użytkowników. Katalogi pilarek przestają być czytelne i trudno porównywać oferty poszczególnych firm. Dlatego warto uporządkować pewne pojęcia.

Urządzenia ułatwiające rozruch pilarek można podzielić na cztery kategorie:

- Odprężniki - zawory, które w momencie rozruchu łączą komorę spalania z atmosferą, czyli powodują tzw. dekompresję. Zmniejsza to ciśnienie sprężania, a co za tym idzie również siłę, z jaką operator musi ciągnąć za linkę rozrusznika.

Aby włączyć dekompresor w większości modeli operator musi, przed rozruchem pilarki, nacisnąć specjalny przycisk. Po uruchomieniu silnika wyłączenie dekompresora następuje automatycznie na skutek zmiany ciśnienia w cylindrze. Najczęściej urządzenie to nazywa się po prostu dekompresorem lub zaworem dekompresyjnym. Są jednak wyjątki. W pilarkach Husqvarny dekompresor określany jest jako SmartStart. U Jonsereda jest to SoftStart, a w pilarkach marki Dolmar i Makita - HappyStart.

Pewną modyfikację zaworu dekompresyjnego wprowadziła Husqvarna. W pilarkach tej firmy znajdziemy system AutoSmartStart - dekompresor, który włącza i wyłącza się całkowicie automatycznie, a więc pilarz nie musi pamiętać o jego uruchamianiu.

- Ręczne pompki paliwowe - urządzenia, które umożliwiają uzupełnienie paliwa w komorze paliwowej gaźnika przed uruchomieniem pilarki. To duże ułatwienie rozruchu przy pierwszym uruchomieniu silnika, zwłaszcza po dłuższej przerwie. Tu także brakuje spójnego nazewnictwa. Zależnie od producenta ręczna pompka paliwowa to: Primer, pompka podpompowująca, pompka rozruchowa lub pompka przepompowująca.

- Urządzenia zmniejszające szarpnięcia ręki podczas rozruchu. Jest to rozwiązanie, które redukuje szarpnięcia przenoszone na ręce operatora podczas uruchamiania silnika. Konstrukcja polega na połączeniu linki rozruchowej z uchwytem rozrusznika przy pomocy specjalnie dobranej tulejki gumowej lub sprężyny stalowej. Tylko firma Stihl oferuje tego rodzaju urządzenie - to tzw. ElastoStart.

- Dodatkowe sprężyny ułatwiające rozruch. Dzięki umieszczeniu pomiędzy wałem korbowym a kółkiem linowym rozrusznika dodatkowej sprężyny, możliwe jest zredukowanie siły potrzebnej do uruchomienia pilarki o co najmniej połowę. Dodatkowo zmniejszane są szarpnięcia występujące podczas uruchamiania silnika. Ponieważ pomysł na wprowadzenie dodatkowej sprężyny jest stosunkowo nowy, na polskim rynku tylko dwie firmy oferują takie urządzenie. U Stihla stosuje się nazwę ErgoStart, a u Husqvarny - EasyStart.

Mam nadzieję, że to krótkie zestawienie przybliżyło Czytelnikom Drwala systemy ułatwiające rozruch pilarki stosowane przez różnych producentów. Jak widać, pod skomplikowanymi nazwami kryją się często dość proste rozwiązania techniczne.

Autor pracuje w Zakładzie Mechanizacji Leśnictwa działającym przy Katedrze Maszyn Rolniczych i Leśnych SGGW.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz