DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Projekt "Lasy Bałtyckie"

Lasy Państwowe

Autor:
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2004-11-10


W Puszczykowie k. Poznania odbyła się konferencja "Lasy krajów nadbałtyckich - źródło rozwoju ekonomicznego przy zachowaniu ochrony środowiska".

Konferencja zakończyła pierwszy etap projektu opartego na współpracy regionalnej, finansowany głównie przez Szwedzką Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości NUTEK, na który składał się cykl trzech seminariów, które odbyły się kolejno w Szwecji, region Västernorrland (24-26.05.04r.); Rosji, St. Petersburg i obwód leningradzki (13-15.09.04r.) oraz w Polsce w Puszczykowie (3-5.11.04r.). Spotkania pozwoliły uczestnikom projektu (m.in. przedstawicieli urzędów marszałkowskich i wojewódzkich, nauki leśnej, przedsiębiorców i leśników) na wzajemne poznanie zasad prowadzenia gospodarki leśnej i wykorzystywanie, bądź możliwości wykorzystywania surowca drzewnego jako źródła biomasy.

Pierwszy etap zakończył się wypracowaniem przez grupy robocze leśników i przedsiębiorców celów i sposoby ich osiągnięcia w drugiej fazie projektu.

Grupa leśna pracować będzie nad: lepszym zrozumieniem podobieństw i różnic pomiędzy charakterem lasów i gospodarki leśnej prowadzonej w poszczególnych województwach; zwiększeniem produkcji surowca leśnego (głównie przez zwiększenie obszarów zalesionych, lepsze gospodarowanie zasobami wody w lesie); poznaniem i poprawne prowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych prowadzonych w drzewostanach (dot. głównie lasów rosyjskich); lepszym wykorzystaniem surowca drzewnego (głównie pod względem energetycznym); skuteczniejszą ochroną środowiska przyrodniczego. Metodami do osiągnięcia tych celów będą seminaria, kampanie szkoleniowe i zakładane powierzchnie doświadczalne.

W tym samym czasie przedsiębiorcy za cel do osiągnięcia wyznaczyli sobie: rozwinięcie współpracy pomiędzy małymi i średnimi przedsiębiorstwami w zakresie produkcji i usług w trzech działach sektora leśnego: leśnictwie; tartacznictwie i przetwórstwie tarcicy na małą skalę oraz bioenergetyce.

Projekt i jego założenia będę prezentowane na stoisku Szwecji na zbliżających się targach Poleko w Poznaniu (16-19.11.04r.) jako przykład współpracy pomiędzy naszymi krajami. Swoją wizytę na targach zapowiedzieli przedsiębiorcy szwedzcy i rosyjscy, zainteresowani efektami pracy grup projektowych. Jest to pierwszy tego typu projekt, w którym uczestniczy Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz