DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Inwestycja w ekologię

Gazeta Prawna - Gospodarka: Nr 252 (1617)

Autor: az
Źródło: Gazeta Prawna - Gospodarka: Nr 252 (1617)
Data: 2005-12-29


ZIELONA ENERGIA W ŁĘCZYŃSKIEJ ENERGETYCE
W ramach programu inwestycyjnego modernizacji źródła ciepła Łęczyńska Energetyka Sp. z o.o. unowocześni i rozbuduje ciepłownię w Bogdance.

Ideą programu modernizacyjnego jest wbudowanie w istniejącą infrastrukturę, nowoczesnej elektrociepłowni wytwarzającej w sposób skojarzony energię cieplną i elektryczną w oparciu o kocioł fluidalny i turbozespół upustowo-kondensacyjny.

W celu uzyskania lepszego skojarzenia, para z upustów turbiny kierowana będzie dodatkowo do instalacji wytwarzania wody lodowej na potrzeby klimatyzacji podziemnych wyrobisk kopalni. Wodę dla potrzeb układów ciepłowniczych, układów wody chłodzącej oraz do produkcji wody pitnej będzie się pozyskiwać w wyniku uzdatniania w różnym stopniu w stacji uzdatniania, wody pobieranej z odwadniania kopalni.

Inwestycja ma charakter ekologiczny. Paliwem staną się odpady powęglowe (muł popłuczkowy), powstające w procesie wzbogacania węgla oraz biomasa i osady z oczyszczalni ścieków.

Budowa nowoczesnej elektrociepłowni będzie największym przedsięwzięciem modernizacji infrastruktury ciepłowni w Bogdance. (...)
Podstawowym paliwem zastosowanym w kotle fluidalnym będzie muł popłuczkowy o niskiej kaloryczności powstający w procesie wzbogacania węgla jako odpad powęglowy, który nie jest paliwem handlowym i nie może być nigdzie indziej wykorzystany, a dotychczas nie został zagospodarowany.
(...)

Łęczyńska Energetyka Sp. z o.o., stanęła przed wyborem remontu obecnej kotłowni lub budowy od podstaw nowoczesnej elektrociepłowni. Za drugim rozwiązaniem przyjętym do realizacji przemawia szerszy aspekt ekologiczny i ekonomiczny przedsięwzięcia. Spełnienie tych przesłanek możliwe jest przez zastosowanie wysokorozwiniętych technologii tj. współspalania odpadów powęglowych w kotle z paleniskiem fluidalnym, biomasy (zrębków wierzby energetycznej) i osadów z oczyszczalni ścieków w postaci przefermentowanego wysuszonego granulatu. (...)

(...) Ponadto współspalając w kotle fluidalnym biomasę, Łęczyńska Energetyka stanie się producentem ,,zielonej energii”, a tym samym spełni wymagania Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy.
W celu pozyskania biomasy Łęczyńska Energetyka prowadzi prace mające na celu pozyskanie materiału do współspalania go z miałem węgla kamiennego. Spółka rozpoczęła działania we wspólnym Programie z Akademią Rolniczą w Lublinie, Ośrodkiem Zamiejscowym w Zamościu, dotyczące wykonania poletka doświadczalnego pod uprawę roślin energetycznych na terenie oczyszczalni ścieków w Nadrybiu. Zdobyte informacje i doświadczenie posłużą do wykorzystania ich na zakładanych plantacjach przemysłowych.

Program wykorzystania energii pierwotnej w postaci drewna wierzbowego dla potrzeb energetycznych Spółki zakłada założenie plantacji pilotującej wierzby energetycznej (w tym roku na areale 55 ha). Plantacja ta stanowić będzie matecznik do pozyskiwania sadzonek pod założenie plantacji przemysłowych na powierzchni ok. 1600 ha. Na bazie uzyskanych własnych doświadczeń oraz poprzez promocyjną sprzedaż sadzonek Spółka zamierza wyjść z programem uprawy wierzby do rolników oraz innych podmiotów gospodarczych. Aby w przyszłości pokryć zapotrzebowanie surowca energetycznego w postaci biomasy Spółka zamierza stworzyć system skupu wierzby sezonowanej od plantatorów, z którymi zawarte zostałyby stosowne umowy kontraktacyjne. Plantatorzy zostaliby w umowach zobowiązani do zakładania upraw z klonów pochodzących z upraw należących do Spółki oraz dostawy sezonowanej w wiązkach wierzby. Uzyskany materiał (biomasa) będzie rozdrabniany do postaci zrębków drzewnych w ilościach bieżących potrzeb elektrociepłowni.(...)
az

cały artykuł - Gazeta Prawna - Gospodarka: Nr 252 (1617)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz