DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Barlinek: Słabsze wyniki

Barlinek SA

Autor:
Źródło: Barlinek SA
Data: 2005-12-24


Zarząd Barlinek SA podał do publicznej wiadomości informacje o zmianie prognozy podstawowych wyników finansowych Grupy Kapitałowej Barlinek na rok 2005.

Prognozowane wyniki (dane w mln zł) 2005

- Przychody netto ze sprzedaży 304
- EBITDA 55,4
- Zysk netto 29,8

Według komentarza zarządu spadek zyskowności jest głównie wynikiem niższych cen uzyskiwanych w eksporcie, na co ma wpływ przewartościowany złoty. Spółka w ostatnich miesiącach nie stosowała instrumentów zabezpieczających, bowiem zakładała ich użycie w momencie, kiedy kurs euro/złoty kształtowałby się w górnym przedziale założeń tj. 4,1 PLN/EUR. Od momentu wydania prognozy kurs złotówki do euro kształtował się dolnej granicy założeń tj. 3,9 PLN/EUR lub poniżej.

Odchylenia w EBITDA spowodowane są niższą zyskownością sprzedaży będącą wynikiem zawyżonej w stosunku do prognoz wartości złotówki oraz opóźnieniem w osiągnięciu założonych w umowie z dostawcą pełnych zdolności produkcyjnych tartaków w Barlinku. Opóźnienie spowodowało konieczność zakupu półproduktów od dostawców zewnętrznych, co podniosło koszt wytworzenia deski.

Ponadto spółka poinformowała, że trzeci zakład produkcyjny w Barlinku, zwiększający łączne moce produkcyjne Grupy do około 6 mln m2 deski podłogowej rocznie, rozpocznie produkcję zgodnie z przyjętym terminem tj. w II kwartale 2006 roku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz