DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Sytuacja Polaków na irlandzkim rynku pracy

Autor:
Źródło:
Data: 2005-12-23


The Irish Examiner, 21 bm. Populacja Polaków w Irlandii jest większa od populacji irlandzkiego miasta Limerick. <

Ambasada RP w Dublinie ocenia, że w Irlandii mieszka około 80-100 tys. Polaków.
Ponad połowę przyznanych w br. numerów ubezpieczenia społecznego (PPS number) uzyskali Polacy. W całym kraju powstają polskie sklepy, puby i gazety. Rosnąca społeczność polska dobrze integruje się z Irlandczykami.
Z drugiej jednak strony nasilają się obawy w związku z faktem, że coraz więcej mieszkańców Europy Wschodniej przybywa do Irlandii z "nierealistycznymi oczekiwaniami" oraz niewielkimi środkami finansowymi. Do rzadkości nie należą informacje o osobach przyjeżdżających "na bilecie w jedną stronę", z kilkoma euro i bez znajomości języka angielskiego. Niektórzy z "nowych irlandzkich rezydentów" spędzą nadchodzące święta w samotności.

Temat doświadczeń imigrantów, którzy przybyli po rozszerzeniu UE jest niezwykle ważny, szczególnie w świetle faktu, że 2006 r. będzie europejskim rokiem mobilności pracowników. Podobnie, jak w przypadku Irlandczyków, którym niegdyś mówiono, że "ulice Londynu i Nowego Jorku wyłożone są złotem", tak i polskie media obwinia się o prezentowanie Irlandii jako miejsca, w którym każdy może dostać pracę oraz miejsce zamieszkania. Tomasz Wybranowski, redaktor polskiej gazety w Dublinie "Strefa Eire" ostrzegł, że "bajkowe doniesienia" w polskich mediach prowadzą do uczucia zawodu po przyjeździe do Irlandii. T. Wybranowski podkreśla, że Irlandia "jest dobrym miejscem dla Polaków", stwierdza jednak, że istnieje potrzeba "ostrzeżenia ich o wysokich kosztach życia oraz istnieniu bariery językowej". Jedyną publikacją, która nie zamieszczała materiałów w tym tonie jest polska edycja Newsweeka. Gazeta niedawno określiła Irlandię "piekłem dla wielu Polaków", którzy przez swoje doświadczenia w Irlandii popadali w depresję lub miewali myśli samobójcze.
Artykuł określony został przez przedstawicieli władz polskich w Irlandii jako "wielce przesadzony". W Irlandii są jednak obywatele polscy, którzy doświadczają problemów. Podejmowane są inicjatywy, które mają odnieść się do opisywanego problemu. Jedną z nich jest inicjatywa FAS "Know Before You Go", której celem jest zapewnienie, że poszukujący pracy z nowych krajów UE będą w pełni poinformowani o warunkach życia i pracy w Irlandii, zanim opuszczą swoje ojczyzny. Prezentacji na płycie CD dokonują osoby ze Słowacji, Czech, Polski, Litwy i Łotwy, mieszkające w Irlandii. Program realizowany będzie m.in. w urzędach i biurach pracy w wymienionych państwach.
Jednym z prezenterów jest Izabela Chudzicka, przybliżająca realia irlandzkie w polskiej wersji materiału. Kolejną strukturą próbującą odnieść się do problemów, jakie napotykają niektórzy "nowi imigranci" jest Polskie Centrum Cork. W Cork mieszka około 7 tys. Polaków, informuje E. Tombarkiewicz, współzałożycielka Centrum, którego głównym celem jest pomaganie imigrantom w "integrowaniu się" w irlandzkim społeczeństwie. Centrum prowadzi także bezpłatne lekcje języka angielskiego. W Irlandii powstają polskie puby.
W maju powstał pub "Biało-Czerwoni" w Limerick, 3 miesiące temu pub o tej samej nazwie otworzono w Cork. Pub w Cork jest popularny także wśród Irlandczyków oraz Niemców, Słowaków i Francuzów. Prowadzący pub R. Piłat, magister geografii, mówi, że wielu dobrze wykształconych Polaków pracuje na stanowiskach poniżej swoich kwalifikacji. "Po roku, czy dwóch, gdy coraz lepiej posługują się językiem, szukają lepszego zatrudnienia. Jeśli ktoś chce znaleźć dobrą pracę, podstawą jest język", podkreśla R. Piłat.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz