DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Biuletyn Ekonomiczny MSZ

Autor:
Źródło:
Data: 2005-12-23


Najważniejsze
Przywódcy państw UE porozumieli się w Brukseli, by wydatki UE w latach 2007-13 wyniosły 862,363 mld euro. Dla Polski przewidziano 59,65 mld funduszy strukturalnych i spójności.

 • Resort finansów w listopadzie wymienił na ryku waluty o równowartości 779,1 mln zł - poinformowało Ministerstwo Finansów.
 • Zbiory zbóż w Polsce w 2005 r. wyniosą ogółem 26,9 mln ton, to o 9,1 proc. mniej niż w 2004 r. - podał GUS szacunkowe dane.
 • Dwudniowe spotkanie w Moskwie polskich i rosyjskich ekspertów weterynaryjnych i fitosanitarnych nie przyniosło konkretnych rezultatów - poinformował PAP wiceminister rolnictwa Lech Różański. "Nie jest wykluczone, że do kolejnego spotkania ekspertów dojdzie w styczniu 2006 r." – dodał.
 • Deficyt w obrotach bieżących w październiku wyniósł 253 mln euro wobec deficytu 357 mln euro we wrześniu - podał NBP. Eksport towarów w październiku 2005 r. wyniósł 7 mld 379 mln euro, a import 7 mld 335 mln euro.
 • Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 1 proc. w stosunku do listopada 2004 r., a w porównaniu z październikiem 2005 roku ceny spadły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
 • Liczba mieszkań oddanych do użytku wzrosła w listopadzie o 9,4 proc. rok do roku, a miesiąc do miesiąca o 12,7 proc. i wyniosła 10 tys. 520 - podał GUS. Od początku roku oddano do użytku 95 tys. 871 mieszkań, czyli o 5,1 proc. więcej niż w ciągu 11 miesięcy 2004 roku.
 • Deficyt handlu zagranicznego po październiku 2005 r. spadł do 7 mld 287,2 mln euro z 9 mld 934,2 mln euro po październiku 2004 roku - podał GUS. Deficyt handlu zagranicznego wyrażony w dolarach spadł do 9 mld 228 mln USD, z 12 mld 163,2 mln USD po październiku 2004 roku.

  Informacje
  UOKiK: pomoc publiczna w 2004 r. wyniosła 16,4 mld zł
 • W 2004 r. w Polsce udzielono pomocy publicznej (bez pomocy dla rolnictwa) na łączną sumę 16,4 mld zł, czyli o blisko 40 proc. mniej niż w 2003 roku. Spadek jest spowodowany naszą akcesją do Unii Europejskiej - poinformował dyrektor Departamentu Monitorowania Pomocy Publicznej w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Piotr Pełka. Wg przygotowanego przez UOKIK "Raportu o pomocy publicznej w Polsce udzielonej przedsiębiorcom w 2004 roku" wartość tej pomocy to 1,9 proc. PKB. Jest to znaczący spadek w porównaniu z rokiem 2003, kiedy wysokość wsparcia wyniosła aż 28,6 mld zł (3,5 proc. PKB).
  Piecha: utrzymać część przemysłu farmaceutycznego pod kontrolą państwa
  Ministerstwo Zdrowia chce utrzymać część przemysłu farmaceutycznego pod kontrolą państwa oraz podtrzymuje propozycję stworzenia koncernu farmaceutycznego, łączącego Polski Holding Farmaceutyczny (PHS) i Jelfę - powiedział dziennikarzom wiceminister zdrowia Bolesław Piecha na Finansowym Forum Zdrowia 2005.
  "Będziemy chcieli utrzymać część przemysłu farmaceutycznego pod kontrolą państwa po to, żeby stabilizować ceny, głównie leków refundowanych" - powiedział Piecha.
  Według niego, po połączeniu PHS i Jelfy, nowy podmiot kontrolowałby 10-15 proc. rynku farmaceutycznego oraz miałby 30-proc. udział w dostawach leków refundowanych.
  (...)
  Giełda
  Giełda Papierów Wartościowych od 2 stycznia rozpocznie obliczanie i publikowanie subindeksu sektorowego WIG-paliwa w skład którego wejdą PKN Orlen, PGNiG, Lotos i Mol. PKN będzie miał 53 proc. udziału w subindeksie, PGNiG będzie miał 21 proc., Lotos 15 proc., a udział Mola wyniesie 11 proc.
  Paliwa
  Od 1 stycznia 2006 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapowiada wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych o 4,9 proc. do 7 proc., a dla odbiorców przemysłowych o 9 proc. do 11 proc.
  Transport
  Autostradą A2 z Konina do Berlina będzie można dojechać pod koniec 2008 roku – zadeklarował w Poznaniu prezes Autostrady Wielkopolskiej SA Andrzej Patalas.
  Handel
  Zrzeszająca ponad 50 tys. centrów handlowych z kilkudziesięciu krajów świata Międzynarodowa Rada Centrów Handlowych (The International Council of Shopping Centers) uznała CH Stary Browar w Poznaniu za najlepsze na świecie centrum handlowe w kategorii obiektów średniej wielkości.
  Inwestycje
  Zamek krzyżacki pochodzący z przełomu XIV i XV wieku wystawiły na przetarg władze Ełku (Warmińsko-Mazurskie). W krzyżackiej budowli przyszły właściciel może urządzić hotel bądź inny obiekt oferujący usługi turystyczne. Cena wywoławcza zamku to 1 mln 31 tys. złotych. Zamek, który czeka na generalny remont, znajduje się w centrum miasta na wyspie położonej na jeziorze Ełckim.

  Raport tygodnia
  HSBC: Polska konkurencyjna w przyciąganiu zagranicznych inwestorów
  Z punktu widzenia atrakcyjności dla zagranicznych inwestorów, Polska konkuruje bardzo skutecznie z krajami Europy Zachodniej, a także coraz lepiej z Chinami, zwłaszcza w zakresie niskich kosztów robocizny, dostępności wykwalifikowanej siły roboczej i elastycznego rynku pracy - uważają analitycy HSBC.
  Według nich, Polska jest obecnie dla zagranicznych inwestorów czwartym najatrakcyjniejszym rynkiem świata po Chinach, USA i Indiach, ale przed Niemcami, W. Brytanią i innymi krajami Europy Centralnej.
  "Dla inwestorów europejskich, Polska jest pierwszym wyborem z punktu widzenia kosztów siły roboczej, dużej podaży dostępnych miejsc pod lokalizację inwestycji i ceny gruntów" - napisali analitycy HSBC w komentarzu.
  HSBC przewiduje, że w najbliższych latach napływ zagranicznych inwestycji do Polski będzie postępował dalej, choć ich charakter będzie inny. Nie będą to już jednorazowe duże inwestycje, takie jak np. przejęcie Telekomunikacji Polskiej przez France Telecom, lecz mniejsze inwestycje, średnio sięgające 100 mln euro, których ostatnio jest coraz więcej.
  "Te niższe inwestycje mają charakter długofalowy i zasadniczo nie są podejmowane pod wpływem doraźnych politycznych kalkulacji. Będą one wsparciem dla wzrostu wydajności pracy, eksportu, waluty i PKB" - uważają eksperci HSBC.
  Według nich, dynamika inwestycji zagranicznych stale rośnie; świadczą o tym zapowiedzi zainwestowania w Polsce 100 mln euro przez Cadbury, przeniesienia przez Electrolux produkcji sprzętu AGD z zakładów AEG w Norymberdze do Polski czy rozmowy prowadzone przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) z amerykańskim producentem komputerów Dellem.
  Tendencję wzrostową w zakresie inwestycji zagranicznych - zdaniem analityków HSBC - potwierdzają także ostatnie dane o wzroście produkcji pojazdów o 19,2 proc. (w ujęciu rocznym).
  Według nich, wzrost ten wskazuje na to, że zagraniczne inwestycje w sektor motoryzacyjny w Polsce dokonane w minionych latach zaowocowały zwiększeniem produkcji i eksportu.

  PAIiIZ spodziewa się, że poziom inwestycji zagranicznych w tym roku przekroczy w Polsce 10 mld USD; w 2004 r. inwestycje zagraniczne w Polsce wyniosły 7,9 mld USD.

  Biuletyn ekonomiczny 51 (701) MSZ


 •  
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz