DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Energetycy stawiają na kukurydzę

Autor: Henryk Suchar
Źródło: PAP / WP.PL
Data: 2005-12-22


Chińscy energetycy stawiają na kukurydzę. W Changchun, stolicy prowincji Jilin, na północnym wschodzie kraju, otwarto kompleks przemysłowy specjalizujący się w pozyskiwaniu nośników energii z tej popularnej wśród Chińczyków rośliny.

<center><small><i>Kukurydza - źródło energii</i><br>fot. AFP</small></center><center><small><i>Kukurydza - źródło energii</i><br>fot. AFP</small></center>

W intencji fachowców rozwój takiej energetyki ułatwić ma racjonalizację wydobycia rodzimej ropy i gazu oraz ustabilizowanie importu surowców. Planuje się sięgnięcie m.in. po przeterminowaną kukurydzę i kukurydziane odpadki, co przy okazji służyć będzie ochronie środowiska naturalnego.

Kierownictwo zakładów w Changchun, największego w kraju ośrodka wytwarzającego biochemiczne alkohole przemysłowe, zamierza opracować wydajne technologie, które pozwolą zastąpić ropę paliwem opartym na kukurydzy. Zostanie ono użyte głównie do produkcji chemikaliów, m.in. włókien i żywic syntetycznych. Świat zużywa tych produktów coraz więcej, co jest jednym z czynników zwiększającej się globalnej konsumpcji ropy i gazu.

W gwałtownie rozwijających się Chinach materiałów syntetycznych potrzebuje m.in. elektronika, motoryzacja, budownictwo oraz przemysł tekstylny. Dla zaspokojenia popytu w 2010 r., w Państwie Środka nie powinno zabraknąć m.in. 50 mln ton żywic i 24 mln ton włókien, wykonanych z syntetyków. Ze względu na wyczerpywanie się zasobów ropy, takie ilości sztucznych surowców będzie można uzyskać dzięki m.in. "kukurydzianemu" paliwu.

Sektor chemikaliów i branża petrochemiczna należą do gigantów przemysłu chińskiego. Obie te gałęzie w prawie 20% przyczyniają się do powstawania produktu krajowego brutto (PKB) Chin. Zaś w związku z rosnącym jak na drożdżach zapotrzebowaniem, ich udział w kreowaniu PKB będzie jeszcze większy.
Położona na równinie Songliao, prowincja Jilin jest jednym z trzech największych na świecie tzw. złotych pasów kukurydzianych. Z tamtych terenów pochodzi jedna siódma całej chińskiej kukurydzy. Dzięki jej obfitości region dodatkowo stał się centrum przetwórstwa tej wszechstronnie użytecznej rośliny.
Chiny odnotowują w ostatnich latach nadmierną podaż kukurydzy, co doprowadziło do drastycznego spadku jej ceny i dochodów rolników. Produkcja "kukurydzianego" paliwa może te tendencje zastopować.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz