DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Zwrot Vat za podkłady?

Autor:
Źródło:
Data: 2005-12-22


Na liście materiałów budowlanych, których zakup będzie uprawniał do zwrotu VAT, znajdą się najprawdopodobniej podkłady kolejowe ...

Lista materiałów budowlanych, które będą podlegać rekompensatom, nie jest jeszcze gotowa. Tymczasem ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym wchodzi w życie 1 stycznia 2006 r. Po tej dacie do urzędów skarbowych mogą trafiać pierwsze wnioski inwestorów, którzy liczą na zwrot części VAT zawartego w cenie kupionych przez nich materiałów budowlanych.
(...)
Minister finansów nie chce się zgodzić, by lista pokrywała się z załącznikiem nr 5 do ustawy o VAT obowiązującej przed 1 maja 2004 r. Załącznik obejmował materiały budowlane objęte przed przystąpieniem Polski do UE preferencyjną 7-proc. stawką podatku. MF uważa, że listę należy zweryfikować, gdyż są na niej towary, które w budownictwie mieszkaniowym nie mają zastosowania. Zastrzeżenia budzi np. asfalt czy podkłady kolejowe. Resort budownictwa jeszcze do niedawna uważał, że obwieszczenie powinno zawierać pełen wykaz materiałów budowlanych.
- Inwencja inwestorów indywidualnych nie zna granic. Nie można pozbawić kogoś prawa do zwrotu, jeżeli do budowy domu wykorzystał podkłady kolejowe, a np. taras wyłożył asfaltem - tłumaczy Marek Zawiślak. Przyznaje jednak, że wykaz musi być skrócony - nie może być kopią załącznika nr 5. Ostatnio odkryto, że znajdowały się w nim np. części do silników odrzutowych, które z budownictwem mieszkaniowym niewiele mają wspólnego. Podkłady kolejowe, które są wykorzystywane np. przy budowie w tzw. stylu pruskim, mają jednak pozostać w spisie.

Lista ma ułatwić podatnikom i urzędom skarbowym odszukanie materiałów budowlanych, na które stawka VAT wzrosła 1 maja 2004 r. z 7 proc. do 22 proc. Zakup tylko takich materiałów będzie podlegał rekompensatom. Marcin Musiał
więcej - Gazeta Prawna - Podatki: Nr 248 (1613)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz