DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Na Warmii i Mazurach powstaną fabryki IKEA

PAP

Autor: aj
Źródło: PAP
Data: 2004-11-05


Cztery fabryki IKEA Polska, w których powstanie tysiąc nowych miejsc pracy wybudowane zostaną na Warmii i Mazurach. Wojewoda warmińsko-mazurski przekazał szwedzkiemu inwestorowi propozycje lokalizacji fabryk. Inwestycja ma kosztować 75 mln euro.

"Te inwestycje to efekt spotkania z kierownictwem IKEA, które odbyło się we wrześniu 2003 roku. Wówczas przedstawiciele firmy jako miejsce lokalizacji przyszłych fabryk rozważali nie tylko Polskę, ale również inne kraje Europy Środkowej" - powiedział w piątek PAP wojewoda warmińsko-mazurski Stanisław Szatkowski.

Podkreślił, że już zapadła decyzja iż fabryki powstaną na Warmii i Mazurach, a ich budowa ma ruszyć wiosną przyszłego roku.

"IKEA chciałaby wybudować cztery fabryki: produkcji mebli z drewna klejonego, z płyty cienkiej, z drewna litego oraz tartak" - powiedział PAP dyrektor wydziału skarbu państwa i przekształceń własnościowych Urzędu Wojewódzkiego, Jerzy Szczepanik.

Dodał, że inwestorowi zależy na usytuowaniu fabryk na dużej powierzchni - 60-hektarowej.

Inwestor chciałby mieć dostęp do linii kolejowej, na której wybuduje rampę do rozładunku surowca i załadunku wyrobów. Miejsce na przyszłą inwestycję musi być także wyposażone w infrastrukturę wodno - ściekową oraz mieć dostęp do infrastruktury energetycznej o dużej mocy.

Według Szczepanika, inwestor prowadzi teraz rozmowy z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych w Olsztynie i Białymstoku, by zapewnić surowiec do swych fabryk. Chodzi o roczne zapotrzebowanie na 250 tys. m sześciennych drewna.

Pod koniec września generalny dyrektor Grupy IKEA w Polsce Jan Musiolik poinformował PAP, że koncern IKEA zamierza w ciągu trzech najbliższych lat zainwestować w Polsce ok. 1,5 mld zł.

Jak wówczas wyjaśnił, inwestycje związane będą z budową nowego sklepu w Łodzi oraz rozbudową centrów handlowych w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie oraz inwestycjami w zakładach produkujących dla IKEA.

W roku finansowym 2004 (rok finansowy w IKEA trwa od września do sierpnia) IKEA zakupiła od polskich producentów towary o wartości 3,2 mld zł, w przyszłym roku koncern planuje zwiększenie koszyka zakupów o 10-20 proc.

IKEA zatrudnia w Polsce ok. 8 tys. osób, w tym przy produkcji ponad 6 tys. Poprzez swoją sieć handlową koncern eksportuje z Polski produkty o wartości ponad 3 mld zł, a importuje towary wartości ok. 0,5 mld zł. Polska z 12-proc. udziałem jest drugim po Chinach (19 proc.) globalnym dostawcą do sieci IKEA.

W Polsce IKEA współpracuje z 86 przedsiębiorstwami głównie z branży meblowej, swoje towary sprzedaje w siedmiu domach meblowych: w Warszawie, w Jankach koło Warszawy, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie i Katowicach. W najbliższym czasie powstanie nowe centrum w Łodzi, a w planach są dwa kolejne - w Bydgoszczy i Szczecinie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz