DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polskie meble z Rosji

Rzeczpospolita

Autor: Marcin Czekański
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2005-12-11


Dzięki inwestycjom za wschodnią granicą producent mebli Forte chce w ciągu trzech lat dojść do miliarda zł przychodów. Wczoraj spółka otworzyła swój pierwszy zakład w Rosji.

Forte próbowało już produkować swoje meble z logiem słonia w Chinach, ma zakład na Ukrainie, a wczoraj spółka otworzyła kolejną linię produkcyjną w pierwszej stolicy Rosji, Władimirze. Kontrolowana przez Macieja Formanowicza firma kupiła za 3,5 mln euro upadły zakład produkujący meble i w ciągu pół roku kosztem 5,5 mln euro doprowadziła do jego ponownego uruchomienia.

W zakładzie należącym do spółki Forte Rus znalazło zatrudnienie 170 osób, a w przyszłym roku, gdy kosztem kolejnych 2 mln euro osiągnie pełnię mocy produkcyjnych, będzie to 250 osób. - Widzimy możliwość dalszych inwestycji, mamy jeszcze jedną wolną halę, ale to będzie zależało od popytu na nasze meble - powiedział "Rz" członek zarządu firmy Andrzej Korzeb. Forte liczy na to, że zakład we Władimirze wypracuje rocznie 80 mln zł przychodów. - Może się wydawać, że to mało, ale wartość rosyjskiego rynku mebli jest taka sama jak austriackiego i sięga 2 mld USD. Rośnie on jednak dynamicznie, o kilkanaście proc. rocznie - wyjaśnia Korzeb.

Pierwotnie Forte, produkujące meble z płyt wiórowych, miało postawić nowy zakład w Niżnym Nowogrodzie, zaraz obok fabryki płyt budowanej przez Pfleiderer Grajewo, producenta materiałów dla przemysłu meblarskiego. Jednak kilka miesięcy temu spółce trafiła się okazja - władze Władimira ogłosiły przetarg na upadły zakład. - Wyszło nam dwa razy taniej, niż gdybyśmy stawiali zakład w szczerym polu. Poza tym ta lokalizacja jest świetna: 200 km do Moskwy i kilka miast powyżej miliona mieszkańców w okolicy oraz pięć zakładów światowych producentów płyt - wylicza Korzeb. Dodatkowa zachęta to 50 proc. ulgi w podatku dochodowym i zwolnienie z podatku od nieruchomości przez pięć lat.

To niejedyna zagraniczna inwestycja Forte. W przyszłym roku polska spółka kosztem 3 - 4 mln euro rozbuduje swój zakład na Ukrainie. Także dzięki tym inwestycjom oraz rozbudowie polskiego zakładu w Hajnówce i wejściu na rynek francuski i brytyjski spółka chce w ciągu trzech lat osiągnąć miliard złotych przychodów ze sprzedaży. Być może spółka będzie też wypłacać wyższą dywidendę w przyszłych latach (w ubiegłym roku było to 20 groszy na akcję). - Kończymy już fazę inwestycji, myślę, że dywidenda z roku na rok powinna być wyższa - wyjaśnił Andrzej Korzeb.

Mimo złych ostatnio stosunków Polski z Rosją spółka nie doświadczyła żadnych negatywnych skutków tej sytuacji. - Bardzo chwalimy sobie współpracę z władzamimiasta i guberni, dzięki ich pomocy w ekspresowym tempie odprawiliśmy na granicy wyposażenie zakładu - opowiada Andrzej Korzeb.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz