DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Jak naprawić drewnianą podłogę?

SOUDAL

Autor: fot: SOUDAL
Źródło: SOUDAL
Data: 2005-11-01


Nawet najlepszej jakości podłogi z drewna z biegiem czasu rozsychają się. Przed ułożeniem parkietu należy zadbać, aby drewno przeznaczone do ułożenia na podłodze dobrze wyschło. Centralne ogrzewanie w mieszkaniach powoduje jednak, że nawet takie przygotowanie parkietu nie wystarczy.

<i><center>fot.: SOUDAL</i></center><i><center>fot.: SOUDAL</i></center>

Duże różnice wilgotności w pomieszczeniach pomiędzy okresem grzewczym a okresem letnim powodują, że szczeliny w podłodze mogą zmieniać szerokość nawet o ponad 200%. Oznacza to, że szczelina o szerokości jednego milimetra może powiększyć się nawet do 4,5 milimetrów.
Podłogi wyglądają wtedy wyjątkowo nieestetycznie, a w szparach zbiera się brud i kurz. Szczeliny pomiędzy rozeschniętymi deskami w podłodze można łatwo wypełnić kitem do parkietu firmy Soudal. Ta masa uszczelniająca po utwardzeniu pozostaje trwale elastyczna, dzięki czemu wytrzymuje zmiany w szerokości szczelin. „Kit do parkietu firmy Soudal jest dostępny w postaci gotowej do użycia pasty. Praktyczne opakowanie jest bardzo łatwe w stosowaniu i nawet początkujący majsterkowicz bez problemu poradzi sobie z naprawą podłogi” – zapewnia Jacek Kran z firmy Soudal.

Końcówkę kartusza można obciąć na różnej wysokości, dzięki czemu uzyskujemy grubsze lub cieńsze pasmo kitu. Wyciskając uszczelniacz z kartusza (przy użyciu wyciskacza) możemy precyzyjnie wypełnić nawet bardzo wąskie szczeliny. Kit do parkietu firmy Soudal nie zawiera szkodliwych rozpuszczalników i nie wymaga szlifowania po utwardzeniu. Dlatego z jego pomocą można naprawić polakierowane podłogi bez uszkadzania lakieru. Kit do parkietu można również stosować do wypełniania szczelin w nowym parkiecie, ponieważ masa daje się malować i przyjmuje kolor lakieru.

Jak to zrobić
Prace należy zacząć od dokładnego oczyszczenia szczelin. Podłoże musi być suche, wolne od tłuszczu i wszelkich zanieczyszczeń (kurz, brud, stare szczeliwa). Szczelinę oczyścić drobnym papierem ściernym w taki sposób, aby nie uszkodzić lakieru, a następnie pozbyć się kurzu wymiatając szczoteczką lub wilgotną szmatką. Kit nakłada się do szczeliny z niewielkim nadmiarem, gdyż w procesie utwardzania kit nieznacznie zmniejszy swoją objętość. Kit do parkietu Soudal można obrabiać bezpośrednio po nałożeniu – po prostu wyrównujemy wypełnienie mokrym palcem i pozostawiamy do wyschnięcia. Ewentualne zabrudzenia oczyścić należy wilgotną ściereczką zaraz po ukończeniu pracy. Ta metoda sprawdza się przy naprawianiu podłóg już polakierowanych. W przypadku wypełniania szczelin w świeżo położonych podłogach przed szlifowaniem należy odczekać 24 godziny, aż kit się utwardzi.

Za pomocą kitu do parkietów można także wypełnić spoiny złączeniowe pomiędzy listwami przypodłogowymi i ościeżnicowymi a ścianą. Można go stosować do wykańczania podłóg parkietowych, wykonanych z desek i paneli podłogowych. Kit jest dostępny w kolorach: brzoza, buk, dąb, sosna, klon/jesion, wiśnia/olcha i mahoń.

Jak naprawić drewnianą podłogę? (Zdjęcia: 3)

<i><center>fot.: SOUDAL</i></center><i><center>fot.: SOUDAL</i></center><i><center>fot.: SOUDAL</i></center>

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz