DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

MSZ - Biuletyn Ekonomiczny

Autor:
Źródło:
Data: 2005-12-09


Najważniejsze
Produkt Krajowy Brutto wzrósł w III kwartale 2005 r. o 3,7 proc. po wzroście o 2,8 proc. w II kwartale 2005 r. i 2,1 proc. w I kwartale 2005 r. - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Nakłady brutto na środki trwałe w III kwartale 2005 r. wzrosły o 5,7 proc. wobec wzrostu o 3,8 proc. w II kwartale 2005 r. i 1,2 proc. w I kwartale.

 • Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian i utrzymała łagodne nastawienie w polityce pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Podstawowa stopa NBP będzie nadal na poziomie 4,5 proc. NBP podał, że stopa 7-dniowych interwencji będzie wynosić nadal nie mniej niż 4,50 proc., stopa lombardowa 6 proc., redyskontowa 4,75 proc., zaś depozytowa 3 proc.
 • Nie będzie podwyżki akcyzy na paliwa - zapowiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz.
 • Sprzedaż detaliczna w cenach stałych była w październiku o 5,7 proc. wyższa niż przed rokiem - poinformował GUS. Natomiast w cenach bieżących sprzedaż detaliczna w październiku 2005 r. była o 7,5 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub.r.

  Informacje

  Premier: w I kwartale 2006 r. przygotowanie reformy podatkowej
  W pierwszym kwartale 2006 r. rząd przygotuje całość reformy podatkowej. Najpierw reformowane będą VAT i podatki dochodowe - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz podczas spotkania z ekonomistami i analitykami.
  Dodał, że w pierwszym kwartale 2006 r. zostaną przedstawione zmiany, po czym nastąpi publiczna debata. Niektóre zmiany weszłyby w życie w latach 2008-2009.
  Premier zapewnił, że zmiany podatkowe w największym zakresie będą dotyczyły "ułatwień" w systemie podatkowym i rozliczeń.
  Meller o kwestiach gospodarczych w polityce zagranicznej
  Minister spraw zagranicznych Stefan Meller uważa, że polska polityka zagraniczna powinna w większym niż dotąd stopniu uwzględniać kwestie gospodarcze.
  "Sprawy związane z relacjami ekonomicznymi między Polską a światem muszą stać się integralną częścią polskiej polityki zagranicznej i integralną częścią struktury naszego ministerstwa" - powiedział Meller po spotkaniu z Radą Przedsiębiorczości.
  Minister określił działania resortu w tej kwestii mianem "ekonomizacji polskiej polityki zagranicznej".
  Woźniak: utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego
  Minister gospodarki Piotr Woźniak zapowiedział utrzymanie wysokiego tempa rozwoju gospodarczego. Narzędziami do tego celu mają być: inwestycje, eksport i rosnący popyt konsumpcyjny. "Zastałem gospodarkę w całkiem niezłym stanie. Trwa ożywienie, jakie wystąpiło po przystąpieniu do Unii Europejskiej" - powiedział minister. Rząd spodziewa się, że w 2030 r. polska gospodarka będzie porównywalna z gospodarkami państw "starej" UE.
  Według niego, inwestycje zagraniczne w tym i następnym roku wyniosą po 10 mld dolarów (skumulowana wartość napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski od 1989 r. wynosi już obecnie ok. 85 mld USD). Mamy też bardzo dobre wyniki w handlu zagranicznym, w przyszłym roku tempo wzrostu eksportu wyniesie 6 - 8 proc.
  MSP: 15 spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego
  15 spółek - w tym PKN Orlen i Grupa Lotos - znalazło się na projektowanej przez ministerstwo skarbu liście spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego, wobec których ministerstwo będzie mogło skorzystać z tzw. złotego weta.
  Na liście są: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Grupa LOTOS, Naftobazy, PKN Orlen, BOT - Górnictwo i Energetyka, Kompania Węglowa, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, PSE – Operator, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych “Przyjaźń” , Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych “Naftoport”, PKP - Polskie Linie Kolejowe, TP – Emitel, KGHM Polska Miedź oraz Inowrocławskie Kopalnie Soli “Solino”.
  Akcje warszawskiej giełdy mogłyby być sprzedane w ofercie publicznej
  Prywatyzacja warszawskiej giełdy mogłaby zostać przeprowadzona, podobnie jak w przypadku giełdy malezyjskiej, w ofercie publicznej oraz przez jednoczesne przekazanie części jej akcji specjalnie powołanej fundacji - taką koncepcję przedstawił prezes GPW, Wiesław Rozłucki.
  Dodał, że akcje giełdy w Kuala Lumpur zostały sprzedane inwestorom oraz przekazane częściowo fundacji rozwoju rynku kapitałowego. "U nas ekwiwalentem tego powinna być fundacja Warsaw City, którą należałoby utworzyć" - powiedział. Agenda Warsaw City 2010 to strategia rozwoju polskiego rynku kapitałowego przyjęta w kwietniu 2004 r.

  Inwestycje
  Polska podpisała umowę inwestycyjną z sześcioma koreańskimi producentami komponentów do ekranów ciekłokrystalicznych (LCD). Dzięki tej inwestycji powstanie w Polsce 7 tys. miejsc pracy. Łączne nakłady inwestycyjne sześciu producentów komponentów LCD osiągną wartość 292 mln euro.
  Fundusze
  W latach 2007-2013 Polska ma szansę otrzymać z UE około 60 mld euro - poinformowała minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.
  Inwestycje
  Niemiecki koncern MAN jest już właścicielem kluczowego terenu pod przyszłą fabrykę samochodów ciężarowych w Niepołomicach koło Krakowa. Spółka Małopolskie Parki Przemysłowe podpisała z inwestorem umowę końcową sprzedaży nieruchomości o powierzchni 80 ha..
  Informatyka
  - Indyjski potentat informatyczny Tata Consultancy Services (TCS) chce otworzyć w Polsce swoje centrum outsourcingowe, które zatrudniałoby około tysiąca pracowników – poinformował dyrektor TCS w Europie Środkowo-Wschodniej, SV Mani. Inwestycja może zostać zlokalizowana w Krakowie lub jego najbliższej okolicy.
  Raport tygodnia
  - Rząd przyjął autopoprawkę do projektu budżetu na 2006 r.
  - Rząd przyjął autopoprawkę do projektu budżetu na 2006 r., która zakłada m.in. deficyt budżetu na poziomie 30,546 mld zł, to jest mniej o ponad 2 mld zł, niż zakładał to poprzedni. Dochody państwa w 2006 r. mają wynieść 194,148 mld zł, czyli ponad 2,8 mld zł więcej, niż zakładano wcześniej, a wydatki 224,695 mld zł, czyli o 823,2 mln zł więcej, niż zakładano w poprzedniej wersji projektu budżetu.
  "Większe dochody wiążą się ze zwiększonymi dochodami budżetowymi w 2005 i możliwością ich przeniesienia na 2006 rok. Większe dochody są również możliwe przez wprowadzenie większej absorpcji środków z UE, realizację programu mieszkaniowego oraz budowy dróg i autostrad, a także większą konsumpcję dzięki waloryzacji rent i emerytur na kwotę 6 mld zł" - powiedział dziennikarzom prezentując autopoprawkę premier Kazimierz Marcinkiewicz .
  Dodał, że większe wpływy do budżetu będą pochodzić z podatków pośrednich i bezpośrednich, płaconych w związku m.in. z większym zapotrzebowaniem na materiały budowlane.
  - Dochody i wydatki budżetu uwzględniają też VAT z tytułu zakupu samolotów wielozadaniowych za kwotę 450 mln zł.
  - Marcinkiewicz zapowiedział też wprowadzenie od 1 kwietnia 2006 r. dopłat do paliwa rolniczego, wydłużenie urlopów macierzyńskich o 2 tygodnie oraz zwiększenie nakładów na bezpieczeństwo, prokuraturę i działanie sądów.
  - Jak wyjaśnił premier, na dożywianie dzieci przeznaczone będzie z budżetu państwa 550 mln zł - z czego ma korzystać 1 mln osób, a na dopłaty do paliwa rolniczego - 450 mln zł. 127 mln zł ma kosztować przedłużenie urlopów macierzyńskich, a 160 mln zł - tzw. becikowe.
  - Marcinkiewicz zapowiedział oszczędności w administracji, które wyniosą około 500 mln zł rocznie.
  - Premier poinformował, że autopopoprawka do przyszłorocznego budżet uwzględnia założenia makroekonomiczne przyjęte przez poprzedni rząd, czyli wzrost PKB o 4,3 proc., wzrost inwestycji o 8,7 proc. i średnioroczną inflację na poziomie 1,5 proc.
  - Marcinkiewicz dodał, że deficyt budżetowy w 2005 r. wyniesie ok. 31 mld zł zamiast 35 mld zł zakładanych w ustawie budżetowej.

  Biuletyn Ekonomiczny MSZ 49 (699)


 •  
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz