DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Nowoczesne maszyny w pozyskaniu drewna

Lasy Państwowe

Autor: Tomasz Paul, Tomasz Markiewicz
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2005-12-08


Nowoczesny zestaw dwóch maszyn leśnych do pozyskania drewna zakupionych ze środków Lasów Państwowych, rozpoczął pracę na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Harvester i forwarder firmy Valmet, zakupione ze środków Funduszu Leśnego w drodze przetargu nieograniczonego, będą pracowały przede wszystkim na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Notecka, którego jednym z zadań jest propagowanie i wprowadzanie nowych technologii.
Drewno pozyskiwane będzie harvesterem, a zrywane, czyli przemieszczane z miejsca ścinki drzewa do miejsca składowania nasiębiernie forwarderem. Efektem przedsięwzięcia będzie zastąpowanie dotychczasowych, tradycyjnych procesów technologicznych związanych z pozyskiwaniem, zrywką i wywozem drewna na stosowane już szeroko w leśnictwie światowym bezpieczniejsze i korzystniejsze dla środowiska.
Dzięki temu:

 • zmniejszą się uszkodzenia drzewostanu i gleby w trakcie pozyskania i zrywki drewna;
 • zmniejszy się emisja spalin na jednostkę ładunku; czasowo i przestrzennie ograniczone zostaną prace związanych z realizacją pozyskania drewna;
 • polepszą się warunki pracy i bezpieczeństwo jej wykonywania.

  Bory Puszczy Noteckiej składają się w większości z sosnowych drzewostanów zbliżonych wiekowo, posadzonych po klęsce związanej z gradacją strzygoni chojnówki w latach 20-tych ubiegłego wieku.

   

  Tomasz Paul, Tomasz Markiewicz
  RDLP w Poznaniu , info: LP


 •  
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz