DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Kampania na rzecz ochrony młodych pracowników

Autor:
Źródło:
Data: 2005-12-06


UE przygotowuje roczną kampanię na rzecz ochrony młodych pracowników EASHW
W przyszłym roku we wszystkich państwach UE rozpocznie się kampania na rzecz bezpieczeństwa młodych pracowników, ponieważ z europejskich danych statystycznych wynika, że w porównaniu z innymi kategoriami pracowników ryzyko wypadku przy pracy jest dla nich o 50% wyższe.

16-letni pracownik złamał obie nogi w wyniku upadku z pomostu 18-tonowej śmieciarki, przed upływem dwóch godzin pierwszego dnia swojej pracy. Jechał na zewnątrz kabiny pojazdu, ponieważ była zbyt mała, aby pomieścić jego i trzech innych pracowników. 17-letnia dziewczyna straciła część palca zaledwie po godzinie od podjęcia pracy wakacyjnej. Jej palce zostały zgniecione przez maszynę w piekarni, w której pracowała.
Tego typu wypadki zdarzają się codziennie i stanowią poważne zagrożenie dla 58 milionów młodych mieszkańców UE. Zgodnie z danymi zebranymi przez Eurostat, ryzyko wypadków przy pracy wśród pracowników w kategorii wiekowej 18-24 lata jest co najmniej o połowę wyższe niż w jakiejkolwiek innej kategorii wiekowej. Wypadki i uszczerbki na zdrowiu wśród młodych pracowników są szczególnie dotkliwe wtedy, gdy młodzi ludzie muszą ponosić ich konsekwencje do końca życia. Jeszcze gorsza jest przedwczesna śmierć młodego człowieka w następstwie wypadku przy pracy, którego zazwyczaj można było uniknąć.
W 2004 r. wypadkom przy pracy uległo w Polsce ogółem 87050 osób. W przedziale wiekowym między 20-29 rokiem życia, aż 22600 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Wynik ten plasuje tą grupę wiekową na trzecim miejscu pod względem wypadkowości przy pracy. Wśród pracowników w wieku od 18 do 19 lat liczba poszkodowanych wyniosła 771 osób. W grupie wiekowej poniżej 18 roku życia 167 osób uległo wypadkom przy pracy.

„Młodzi pracownicy wykazują niższą świadomość zagrożenia wypadkiem, a nawet w przypadku wystarczającej świadomości, szansa na podjęcie przez nich odpowiedniego działania jest mniejsza. Niejednokrotnie przydzielone zadania po prostu przekraczają ich możliwości lub nie zapewnia im się odpowiedniego przeszkolenia czy nadzoru”, wyjaśnia Hans-Horst Konkolewsky, dyrektor Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. "Musimy podjąć kroki zmierzające do zapewnienia młodym ludziom bezpiecznego startu w życie zawodowe oraz promować postawy zwiększające świadomość ryzyka, a także działania prewencyjne na poziome szkół i uczelni oraz przedsiębiorstw." Przygotowując się do rozpoczęcia przyszłorocznej kampanii, Agencja udostępniła w Internecie informacje o zagadnieniach dotyczących młodych ludzi oraz bezpieczeństwa i higieny ich pracy. Tematy obejmują między innymi zapobieganie wypadkom i włączenie zagadnień z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy do programów nauczania.

 • Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy została powołana przez Unię Europejską w celu zaspokajania zapotrzebowania na informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Celem działalności Agencji, której siedziba znajduje się w Bilbao w Hiszpanii, jest poprawa warunków pracy poprzez wspieranie wymiany informacji technicznych, naukowych i gospodarczych wśród osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i higienę pracy.
 • Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy to coroczna kampania informacyjna, przygotowana z myślą o podnoszeniu świadomości i promowaniu działań na rzecz uczynienia Europy bezpiecznym i zdrowym miejscem pracy. Agencja jest koordynatorem kampanii, która będzie prowadzona w Państwach Członkowskich, w krajach EFTA i w państwach kandydujących do UE. W 2006 r. Europejski Tydzień skoncentruje się na zagadnieniach dotyczących młodych pracowników.

  netpr.pl


 •  
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz