DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Bezpieczne lasy z polskim FSC

Autor:
Źródło: WWF
Data: 2005-12-02


Wreszcie kupując polskie produkty oznaczone certyfikatem FSC, konsument będzie miał pewność, że wyprodukowane są z drewna pochodzącego z dobrze zarządzanych lasów.

Fot. WWF-Canon, Michèle DÉPRAZ

W piątek 25 listopada 2005 roku Związek Stowarzyszeń „Grupa Robocza FSC- Polska”, zainicjowany ponad 5 lat temu przez WWF, przyjął jednogłośnie polskie standardy FSC. To wielki sukces i szansa na lepszą ochronę polskich lasów.

„Międzynarodowe standardy FSC, które dotychczas stosowaliśmy w Polsce, są bardzo ogólne, a każdy kraj ze względu na charakterystykę przyrodniczą, ale także doświadczenia w zakresie gospodarowania lasem boryka się przecież z innymi problemami i zagrożeniami. Dlatego tak ważne było stworzenie standardów dostosowanych do polskich realiów.” ”- tłumaczy Ireneusz Chojnacki Dyrektor WWF Polska i inicjator „Grupy Roboczej FSC- Polska”.

Przyjęte w piątek 25.11 normy ujednolicą system certyfikacji FSC w Polsce, pomogą również w ograniczeniu, specyficznych dla naszego kraju, złych praktyk, które jak dotąd nie zostały wyeliminowane nawet w lasach objętych certyfikatem. Jeśli bowiem w kraju nie zostają ustalone szczegółowe standardy każda z 15 akredytowanych przez FSC firm ma prawo dokonywania własnej interpretacji międzynarodowych standardów. W ten sposób w Polsce jedna z firm certyfikujących wymagała ochrony reprezentatywnej części lasu, a inna nie. Podobne rozbieżności istniały również w odniesieniu do ochrony rzadkich i zagrożonych gatunków roślin, zwierząt i grzybów.

Odmienne interpretacje międzynarodowych przepisów wprowadzały chaos, a także zagrożenia nawet dla tych lasów, które uzyskały certyfikat. Dlatego tak wielkim sukcesem jest wypracowanie polskich wytycznych w zarządzaniu lasami certyfikowanymi FSC, nad którymi grupa robocza składająca się z przedstawicieli społecznych i ekologicznych organizacji pozarządowych, leśników, a także przedstawicieli przemysłu drzewnego pracowała ponad pięć lat. Skład grupy jest gwarancją, że zabezpieczone zostanie dobro polskich lasów, ale także interes żyjących dzięki nim lokalnych społeczności, jak również całego sektora drzewnego.

„Obecnie w Polsce certyfikatem FSC objętych jest ponad 6 mln hektarów. Las te podlegać będą weryfikacji zgodnie z nowymi, narodowymi standardami. Takie są zasady, tego certyfikatu” - powiedział Robert Knysak reprezentant „Grupy Roboczej FSC- Polska”.

***

Forest Stewardship Council (FSC) to międzynarodowa organizacja przyznająca certyfikaty lasom, które zarządzane są w zgodzie z dobrem przyrody, a także dobrem żyjących na ich terenie społeczności. FSC obowiązuje na całym świecie i właśnie ze względu na ten globalny charakter organizacja ustaliła międzynarodowe standardy certyfikacji FSC, zakładając jednocześnie, że każdy kraj dostosuje je do swoich warunków.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz